İnsanın işine gelmediği bir şeyi noksan görmesi çocukluk alametidir!

Küçük bir kardeşimiz bir ara babasına şöyle demiş: Bence Allah narı hatalı yaratmış, düzgün yaratamamış. Neden diye sormuş  babası. Çünkü demiş, bir sürü çekirdeği var, yerken zahmet oluyor, keşke karpuz gibi yaratsaymış da rahatça yeseymişiz. Babası  gülümsemiş ve gel istersen nar hakkında bir araştırma yapalım demiş.

Epey araştırmışlar ve sonuç olarak ortaya şu çıkmış: Nar çekirdeği, tüketimi hızla artan çok fonksiyonlu bir gıda desteğidir. Sedef, egzema ve kanser hastalarına tavsiye edilen nar ve nar çekirdeği, yüksek dozda polifenolik bileşikler, tanen ve antosiyoninler içerirler ki bu maddeler bilinen en güçlü antioksidanlardır. Antioksidanlar, bizi kanserden ve kronik dejeneratif hastalıklardan koruyan en güçlü silahlardır. Bunların yanında nar ve nar  çekirdeğinin çok daha fazla faydasının olduğu düşünülüyor ve uzmanlarca araştırılıyor.

Bunun üzerine küçük kardeşimiz “vay be” demiş ve o düşüncelerinden vazgeçmiş.

Hani bazen duyuyoruz ya: “Bazı ayetler günümüze uymuyor, Kur’an çağa hitap etmiyor” diye. İşte onlar da aynen bu kardeşimiz gibi  “çocuk” seviyesinde oldukları için öyle diyorlar. Çünkü insanın işine gelmediği bir şeyi noksan görmesi çocukluk alametidir.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.