Jean M. Twenge, Asrın Vebası: Narsisizm İlleti, Kaknüs Yayınları, 448 Sayfa

Son yıllarda salgınlar hayatımızda çokça yer eder oldu; Kırım Kongo salgını, kuş gribi, bildiğimiz grip vs. Bütün bunlar insanın bünyesini bozan salgınlar. Bir de ruhumuzu bozan salgınlar var. Peki, bunlardan haberdar mıyız?

Yıllardır çevremizde gezinen ama aslında çok da dile getirmediğimiz bu salgının ismi Narsisizm. Narsisizm’i tek cümleyle özetleyecek olursak, “insan ruhunun fastfood’udur” diyebiliriz. Günümüzde narsisizm’in bal kovanı artık duymayanımızın kalmadığı Facebook. Çağımızın bütün kılıfları gibi Facebook’a da yalandan bir kılıf geçirilmiş; Sosyalleşiyoruz. Günümüz gençleri sosyalleşeceğiz derken asosyalleştiklerinin farkındalar mı acaba? Bu sahte kılıflı ortamlarda insanlar gerçek hayatta yapamadıklarını yapmaya çalışıyorlar; benliklerini bütün kuvvetleriyle kusuyorlar.

Asrın vebası Narsisizm’i her yönüyle ele alan “Narsisizm İlleti” kitabını iki Amerikalı yazar yazmış. Kitabı dilimize kazandıransa Benötesi Psikoloji Derneği başkanı Mustafa Merter. Kitapta daha çok Amerikan’ın Narsisizm haritası çıkarılmış olsa da yazarlar bütün dünyayı uyarıyorlar. Kulak vermeli!


Selim Tiryakiol'ın Yazısı.