Muhammed Hakkı Ersan

İngiliz’in elini öpmeyen çocuk, Kuduz aşısını bulan Pasteur’e yardım gönderen halife, bir halk adamı, fotoğraflanamayan fotoğrafçı, Çanakkale Zaferimiz için Buhari Şerif hatmeden, ABD’ye direnen Sultan, bir proje adamı, Osmanlı’da ilk otomobil ve ilk modern eczanenin kurucusu, denizaltıcılığımızın babası, marangozluğu, sporculuğu, nişancılığı, tiyatro ve operaya olan ilgisi ve at meraklısı bir Padişah; Sultan Abdülhamid Han.

Son günlerde okuduğum Mustafa Armağan’ın ‘Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı’ kitabından bazı küçük başlıklar bunlar. Kitabı okudukça, Abdülhamid’in farklı yönlerini öğrendikçe bir Abdülhamid Han hayranlığı başladı bende.

Abdülhamid Han, ülkenin tanıtımı için özel albümler hazırlatır ve dönemin bazı devletlerine gönderirdi. Neredeyse bütün imparatorluğun fotoğrafı çekilmiştir onun döneminde. Dönemin Sebah&Joailler, Abdullah Biraderler, Febüs gibi fotoğraf ustalarına imparatorluk içinde çekilmesi gereken binaları tesbit ederek özel albüm siparişleri verir ve bunları devlet başkanlarına Osmanlı Devletini tanıtması amacıyla gönderirdi.

Abdülhamid Han’ın ABD Kongre Kitaplığı’na hediye olarak gönderdiği 51 albümlük koleksiyondaki 1800 den fazla imparatorlukla ilgili fotoğrafa bugün The Library of Congress’in internet sitesinde erişmek mümkün. 1880-1893 tarihleri arasında fotoğraflarla Osmanlı Devletine yolculuk yapmak isteyenler için birebir bu fotoğrafları büyük ebatlarda bilgisayara indirmek imkanı var. Bunun için yapılması gereken http://memory.loc.gov/pp/ahiiquery.html adresinden “Preview All the Image” linkine tıklamak. Bu takdirde bütün resimler karşınıza görebilirsiniz.

www.google.com da Pasteur ve Abdülhamid diye bir arama yapın, bakın karşınıza neler çıkacak! Örneğin şöyle bir şey: Pasteur kuduz aşısını ilk bulduğu zaman kendisine ilk yardım elini Abdülhamid Han uzatmıştır.

http://www.turkforum.net/archive/index.php/t-112389.html

Bu kadar yazdıktan sonra bir de Abdülhamid Han belgeseli seyretmek iyi olur değil mi? O halde buyurun size bir adres daha:

(http://rapidshare.de/files/4308511/sultanabdulhamidhan.mpg.html ).Belgeselin orijinalini de alıp seyretmenizi tavsiye ederim.

Günümüzde yaşanan bazı olayları, kavgaları, savaşları vs. leri daha iyi anlamak için Abdülhamid Han’ın hayatını çok detaylı okumak ve anlamak lazım. Bugünü anlamak ve yarını şekillendirmek tarihimizi iyi bilmekten geçiyor.

Tarihten bahsedince bir almanak sitesinden bahsetmeden geçemeyeceğim. 2005 yıllık bir tarihi barındıran www.brainyhistory.com sitesi bu dönemde meydana gelen olayları, doğanları, ölenleri içeren, dahası tarihte bugün köşesiyle çok geniş bir almanak sitesi olarak sizi bekliyor.


GENÇ'ın Yazısı.