Özgül Bozkuş

Soru: Bu sene üniversiteyi kazandım. Kazandığım okul yaşadığım şehrin dışında olduğu için özel bir yurda yerleştim. Yurtta yaşadığım bazı sorunlar yüzünden üç kız arkadaşla beraber ev tuttuk. Sorunlar burada başladı. Ev arkadaşlarımdan birisi benden iki yaş küçük olmasına rağmen; ben ve diğer arkadaşlara emrivaki davranışlar sergiliyor. Ne evden ayrılabiliyordum ne de bu duruma katlanabiliyordum. Önerilerinizi bekliyorum.

Cevap: Üniversiteli olmak başlı başına sorumluluk getiren bir dönemdir. Bu dönemin aileden uzakta yaşanıyor olması bu sorumluluklara zorluklar ekler. Okullu olmak sosyal yaşamın bir parçasıdır. Bu parçanın içinde en önemli yer arkadaşlık. Ders saatleri içinde ve okul ortamında yaşanan arkadaşlıklar ortak paydalar konusunda menfaat çatışmasına fazla yol açmadığından daha sorumsuzdur. Ev içinde yaşanan arkadaşlıklar, arkadaşlıktan öte aile sorumluluğunu paylaşmaya yöneliktir. Sorumluluklar; ihtiyaçların giderilmesi, güven, saygı,sevgiye dayalı paylaşımlar adaletli bir biçimde yerine getirilmezse zorluklar, problemler ve buna bağlı çatışmalar meydana gelir. Bunları göz önünde bulundurarak dört arkadaşın uygun ve huzurlu olduğu, sorunların patlak vermediği dönemde oturarak karşılıklı isteklerinizi, taleplerinizi, beklentilerinizi konuşmalı ve ortak kurallar belirlemeye çalışın. Olabilecek sorunlardaki yöntem ve tavrınızın nasıl olacağına karar verin. Kişiliklerin farklı olacağını, bu farklılığın sorun olmaması için ortak paydaları önceden belirlememizin en doğru yöntem olacağını unutmayın. Bir karar alırken, bir sorunu çözerken herkesin tek bir kişi olduğunu ve bu sorunlarda karar almada dörtte bir hakkı olduğunu unutmayın.

Zaman kaybetmeden önerileri kullanın. Çünkü bu tür sorunlarda zaman aleyhe çalışır. Önemli olan karşılıklı dürüstlük ve hoşgörülü olmalıdır. Başarı ve huzur diliyorum.


GENÇ'ın Yazısı.