Özgül Bozkuş

Soru: 21 yaşında İHL mezunuyum. Başörtü probleminden dolayı üniversite okuyamadım, evde kapalı kaldım. Sürekli başağrılarım var, annemle kavga ediyorum, öfke ve ağlama nöbetleri hiç bitmiyor, her geçen gün korkularım artıyor, çözümsüz ve mutsuzum. Çıkış yolu için önerilerinize ihtiyacım var.

Cevap: Yaşınızı dikkate aldığımızda geleceğinizle ilgili net gelişmeler göremediğiniz ve çözümsüz kaldığınızdan dolayı bu tür problemleri yaşamanız normal. Üniversiteyi meslek liselerinin uğradığı mağduriyete ve başörtüye dayalı, sizden kaynaklanmayan sorunlardan dolayı okuyamamanız içinizdeki öfkeyi büyüterek diğer konularda adım atmanızı ve kendinizi ifade edebilecek ortamları oluşturmanızı engellemiş. Yaşınıza uygun ortamlarda bulunmamak, okuma hakkının olmaması aile içindeki iletişim eksikliği sizde duygusal kökenli fiziksel problemleri meydana getirmiş.

Yaşadığınız fiziksel ve duygusal problemleri ortadan kaldırmak ve huzurlu bir hayat sağlamak için kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek lazım. Evlenmek ve huzurlu bir yuva, yeteneklerinize uygun iş ortamı, maddi ve manevi yönden huzurlu hayat uzun vadeli hedefler. Bunlara ulaşabilmek için ilk önce içinizdeki öfkeyi yenerek yeteneklerinizi keşfetmelisiniz. Beceri kursları, sosyal faaliyetler, yaygın eğitim içinde yer alan eğitim çalışmaları size ışık tutabilir. Üniversitede okumak hedefleriniz arasındaysa yurtdışı eğitim imkanlarını araştırmalısınız.

Var olan yeteneklerinizi hedeflerinizle birleştirerek size en uygun çözümü bir an önce uygulamaya çalışın. Sürekli ağlamak, öfkelenmek ve çevreden destek görmemeye bağlı yalnızlık ve yetersizlik duyguları sizi esir almasın. Unutmayın, ümitsizlik inancımızla bağdaşmayan bir tavırdır. Bu tavır bize dünya hayatını da zehir eder.


GENÇ'ın Yazısı.