Öznur Balık

5 Aralık Cuma günü İstanbul’a yolumuz düştü. Duyduk ki; Genç Gönüllü hanımlar buluşup iki günlük  kamp yapacakmış. Bir arada sohbet edip, bir arada uyuyacakmış. Ben de katılmak istedim ve Şehbal  Kültür Merkezi’nde bir araya geldik. İstanbul’daki ‘’ortada çok görünmektense hizmete sessiz  bürünmek’’ tercihini yapmış harika hanım gönüllü kardeşlerimle tanıştım.

Beni kendisine kilitleyen seminerler ve sunumlar oldu. Doğrusu grup, sitede yahut internette bir yerlerde çok görünmeyen bir gruptu.  Anladım ki; pasifize olduklarını sandığımız insanlar biz internet başında çene çalarken çoktan faaliyete dökmüş dilindekileri.

Derdiyle dergiyi aşan insanların arasında bulunmak beni çok mutlu etti. İki günlük bu süreçte on iki sayfalık not tutmuşum. Çünkü  söylenen her sözde dert seziyordum. Gece yarılarına kadar uzayan, sinema saatini iptal ettiren, hatta acıktığımı bile unutturan bu  güzel konuşmalar, ‘’dert’’leşmeler, heybeme sakladığım kararlarla evime dönmeme neden oldu. Özeleştiri yapabilme, tiryakiliklere  ket vurabilmek adına bir adım attıysam eğer bu; o geceden kalma bir karardır.

Böylesine muazzam bir kamp/sohbet ortamından sonra yeni kararlar aldık. Bunlardan biri teheccüde kalkmak ve kaldırmaktı. Orada  bulunan arkadaşların tamamını üçer kişilik gruplara ayırdık ve bu gruplar birbirini uyandırmaktan kendisini sorumlu bilmek üzere  görevlendirildi. Bir başka kararımız ise şu oldu; her gün yeni bir kelime öğrenip bunu grup arkadaşlarımıza mesajlamak… Beyin  fırtınası seansından sonra ise bir karar daha aldık. O, hepimizin merkeze alacağı bir karardı. Evet, hepimiz çok okuyor hatta  yazıyorduk ancak ‘’Bilgiyi amele dökmek’’ işleminde çok başarılı sayılmadığımıza karar verdik. Odak noktası olan bu konu üzerine  ‘’bilmek yetmez, amel etmeli’’ diyerek bu gerçekle yüzleşme aşamasını atlattık ve gerisi nefsimize kaldı.

Gönüllülük hareketlerinin en ruha dokunanlarından birine katıldım ve kendi adıma çok faydalandığım kanaatindeyim. (İstanbul’daki  hanımların gönüllü faaliyetleri iki haftada bir düzenli olarak gerçekleşiyor. İrtibat: [email protected])


GENÇ'ın Yazısı.