Mahmut Hakkı Ersan

Acaba promosyoncuların 5-10 yıl sonrası ajandaları için düşündükleri veya geliştirdikleri yeni bir model var mıdır dersiniz?

Promosyoncuları bilmem ama, yazılımcıların bu alanda kat ettikleri epey bir mesafe var. İnternet tabanlı bir bilgisayar platformunun parke taşlarını döşeyen Google bu alanda ciddi adımlar atmakta. [ http://getir.net/3d ] Google’ın geliştirdiği takvim (Google Calendar), hem gelişmiş özellikleri hem de hızıyla dikkat çekiyor. Rahatlıkla oluşturacağınız takvimleri istediğiniz kişi ile paylaşabilir, takviminize almış olduğunuz notları xml desteği olduğu için RSS okuyucunuzdan da takip edebilirsiniz. Aynı zamanda e-posta ve SMS desteği de bulunduğu için notlarınız saniyesi saniyesine cep telefonunuza kısa mesaj olarak iletilebiliyor. Web tabanlı bir uygulama olduğu için de her yerden ulaşma imkanınız var.

Ancak Google bu alanda rakipsiz değil. Mesela bunlardan bir tanesi de “görevlerinizi yönetmenin en iyi yolu” sloganıyla yayın yapan Remember The Milk [ http://getir.net/b2 ]. Görevlerinizi hızlı, kolay yönetme imkanının yanında takvimin en güzel özelliklerinden biri de hatırlatıcıları. E-posta, SMS veya anında mesaj programlarıyla (AIM, Google Talk, ICQ, Jabber, MSN, Skype, ve Yahoo) her an ve her yerden hatırlatma alma imkanınız var. Harita desteği ile de hangi hatırlatmanızın nerede halledilmesi gerektiğini işaretleyebilirsiniz. En önemli özelliği ise nerede olursanız olun görev ekleme imkanı sunması. Kayıt olurken size tanımlanan bir email adresi var, görev eklemek istediğinizde nereden olursa olsun bu mail adresine mail atmanız yeterli oluyor. Gönderdiğiniz email hemen görevleriniz arasında yerini alıyor. Ayrıca Türkçe dil desteği de mevcut.

Daha bir çok alternatifi bulunan web takvimlerden en çok tercih edilenlerinden bazıları şunlar: AirSet [ www.airset.com ], Ta-da list [ www.tadalist.com ], Backpack [ www.backpackit.com ], Voo2do [ www.voo2do.com ], Yahoo Calendar [ http://calendar.yahoo.com ], Toodledo [ www.toodledo.com ].

Bu arada ben Web’e güvenmem diyenleri de alternatifsiz bırakmadan bu konuyu kapatmayalım. Tabii ki ajandanızın bir başka kişinin elinde olması sizi rahatsız edebilir. Buna alternatif olarak Microsoft Outlook’u duymayanımız yoktur. Ama aramızda bu işe de bu kadar para verilir mi diyenler olabilir. Outlook’a en büyük alternatiflerden biri yine her zaman ki gibi Microsoft’un en yakın rakiplerinden geliyor, yani Mozilla Ekibi’nden. Sunbird [http://getir.net/23 ]. Ama ben sadece takvim özelliği değil maillerime de aynı programdan ulaşmak istiyorum derseniz Mozilla Ekibi onu da düşünmüş: Lightning. Kurulumuyla ilgili ufak bir not: Öncelikli olarak bilgisayarınıza Mozilla Thunderbird [ http://getir.net/5s ] mail programını kurup, ardından lightning eklentisini [ http://getir.net/7r ] indirip, Thunderbird’ün eklentiler bölümüne yüklemeniz gerekiyor.

Temennimiz Google takviminin bir gün Google Blog’un [ http://getir.net/8e ] Google’ın ifadesine göre bir gece ansızın silindiği [ http://getir.net/2c ] -ama uzmanlara göre ise hacklendiği- bir durumla karşılaşmaması. Bütün bir yılınızın programını yaptığınız, notlarınızı aldığınız ve belki de birçoğunuzun iş hayatının yarısını teşkil eden takviminizin hiç olmadık bir zamanda ortadan kaybolması hiç de iyi olmaz değil mi?


GENÇ'ın Yazısı.