Derginizi bir N-T mağazasından aldım. Çok sevdim açıkçası. Ayakları bu toprağa basma kaygısı taşıyan yerli genç çocukların okuyabileceği, güzel bir dergi. Zevkle okudum. Gerçi ben üniversite öğrencisiyim, belki derginin hedef kitlesi lise öğrencileri olabilir ama işlev olarak olumlu buldum. Yazar kadrosu olarak daha çarpıcı yazarlar olabilir. Hakan Albayrak gibi yazan arkadaşlar mesela. İçinde heyecan barındıran metinlere yer verilebilir. Ayrıca söyleşiler hususunda da gençlere yakın ve onların örnek alabileceği isimler üzerine yürünebilir. Benim çok önemsediğim bir sanatçı mesela SELÇUK KÜPÇÜK gibi isimler ile söyleşiler yapılabilir. Murat Menteş de yazabilir burada. Bunları yazmak geldi içimden. Derginiz güzel. Çok daha işlevsel olabilir.

Oğuz Cabbar

Ne Yazalım?

Yeni oluşumlar hep beni heyecanlandırmıştır. Tesadüfen bir internet reklamında gördüm: Genç yazarlar aradığınızı yazmışsınız. Ben 9 Eylül Üniversitesi Kamu Yönetimi 1. sınıf öğrencisiyim. Normalde zaten edebiyatla ilgim var. Yazı yazın, yayınlayalım demişsiniz. İyi de ne tür bir şeyler olacak? Şiir mi, siyaset mi, hikaye mi, mizahi mi ve yazdıklarımız dergide mi yoksa derginin ilgili internet sayfasında mı yayımlanacak? Uzun lafın kısası; o genç yazar arkadaşlardan bir tanesiyim

Gürkan Göklü

Dergide Bir Virgül Olsam

Genç olmaktan ve genç kalmaktan, genç kalmaya çalışmaktan bir kez daha mutluluk duydum. Gençlik nereye gidiyor denilen bu günlerde `İşte gençlik` diyebilmenin somut örneğisiniz. Lafı uzatmayacağım. Ankara`da yaşıyorum. Özel bir bilgisayar firmasında çalışıyor ve aynı zamanda işletme okuyorum. Bir arkadaşım (daha doğrusu okuyucum) vasıtasıyla tanıdım derginizi. Bir dönem birkaç resmi site kendi çapımda köşe yazarlığı yapmıştım. Orada yazılarımı takip eden bir okuyucum tavsiye etti sizi. Kendisine sonsuz teşekkür ediyorum. Ben de bu yeni çalışmanın içine dahil olmak isterim elimden geldiğince,gücüm yettiğince. Uzun soluklu olmasını arzu ettiğim bu dergide ben de bir virgül olmak isterim. `Genç yazarlar` bölümüne yazarlar ararken ben de birkaç yazımı gönderdim. Bünyenize kabul ederseniz sevinirim. Merak etmeyin her türlü cevaba karşı okuyucunuz ve takipçiniz olmaktan vazgeçmeyeceğim...Genç kalmak dileğiyle..

Çağla Evsen

Röportaj Yarım mı Kaldı?

Rabbimin en güzel güzellikleri sizinle olsun. Hazırlamış olduğunuz Genç dergide bir sokak çocuğuyla röportajınızı okudum. Çok ilgimi çekti fakat kafama takılan bir soru var: Bu röportaj yarım mı kaldı yoksa diğer bölümlerini anlatmak mı istemediniz? Bu konuda sizden bilgi almak istiyorum.

Mustafa Uçak

Kış gelmiyor

Derginizi çok beğendim. Resim yarışması hakkında yazacaktım size. Ben Mersin`de oturuyorum. Maalesef bizim buralara kış gelmiyor. Ve çekeceğim resimler de yarışma dışında kalacak otomatikman. Şu anda Konya`dayım ama daha buralara da kış uğramamış. O yüzden, benim ve diğer bazı arkadaşların işi zorlaşıyor bu yarışmada. Bunları göz önüne alırsanız seviniriz. İyi günler, Allah`a emanet olun.

Hüseyin

Türkçe’ye dikkat

Tam istediğim dergi. Yalnız sizden bir ricam var. Lütfen her sayıda en az 3 Osmanlıca kelimeye kullanımına ve anlamına yer verin. Biz artık İngilizce kelimeler değil, Osmanlıca ve öz Türkçe konuşmak istiyoruz ama ne yazık ki bilmiyoruz. Bir de uyarım var naçizane: Siz de proje vs. İngilizce kelimelere yer veriyorsunuz. Lütfen siz de bunun yerine Türkçe karşılığı olan kelimeler kullanırsanız ben ve benim gibi birçok Türkçe hassasiyeti olanları mutlu edeceksiniz. Ayrıca derginizdeki komik köşeleri artırırsanız sevinirim. Çünkü birçok arkadaşıma dergiyi okutmakta zorlandım ama işe komik köşelerle başlayınca iş kolaylaştı Bir de derginizde sadece bir tane şiirimi bile yayınlarsanız çok sevinirim. Belki insanları yüreklendirme konusunda minicik bir katkım olursa kendimi bahtiyar sayarım.

Yaşamak istediğim dünya bu değil

Yaşamak istediğim dünya bu değil

Ve almak istediğim rol sevgi

Bu kirli oyunlar değil İstediğim düzen bu değil

Görmek istediğim sımsıcak yuva

Bu yıkıntılar değil

Koşmak istediğim yemyeşil çimenler

Bu sapsarı kuru otlar değil

Yemek istediğim ekmek içmek istediğim su

Bu Zehir değil

Ve solumak istediğim hava

Bu dumanlar değil

Koklamak istediğim çiçekler, güller, sümbüller, nergisler

Bu kan barut değil

Görmek istediğim neşe saçan gül yüzlü çocuklar

Bu acılı çehreler değil

Ve olmak istediğim yer bu değil

Hatice Başbuğ

Gelişmek İçin Sınırları Zorlayalım

Ben Gaziantep`ten Enes. GENÇ dergisini radyodan öğrendim ve demek ki bizleri de düşünen büyüklerimiz varmış dedim kendi kendime. 22 yaşındayım. Aslında yaşım da fazla büyük değil ama insan ne yaparsa küçük yaşta, ne kadar şey elde ederse o kadar karmış, bunu öğrendim. Kendimizi geliştirmek konusunda her yolu deneyelim. Kendimizi geliştirelim ve kendimizi geliştirme yolundaki sınırları sonuna kadar zorlayalım. Lütfen... Buradan bu derginin hazırlanmasında emeği geçen tüm büyüklerimi saygıyla selamlıyorum.

Enes Özmert

MSN MESSENGER

Şeytan şimdi oturum açtı; bu adam,

Kandırsın kendini internet içinde.

Ve aniden karşıda belirdi madam,

Mesafe? Biri Paris`te biri Çin`de.

Ekrana koştu ve açıldı "MeSeNe",

Diller susar da artık parmaklar söyler.

Hanım aldatılmış bir yana, desene

Kendini aldatır mütedeyyin beyler.

Kalbim temiz, biz hem tenhada değiliz,

Sanal âlemdeyiz, hani bakış nerde?

Şeytan yine şeytan "onlayn" da sürer iz,

Rabb`in görmediği yaratılmış ner`de?

Eteğinden tenhaya çeker "eMeSeN",

Harama uzanmaya yeter de bir "tık",

"Biz iki olgun insanız." bile desen,

Boşa uğraşma kimse inanmaz artık.

Dindar genç, SAFA içinde anlar mı beni?

İsraf olan bunca zamana mı acır?

Yalan yanlış takma isimlerle mebni,

Maskeyle gezilen âlemdir "mesincır".

*Not: Ayşegül Genç`in "Şeytan Şimdi Oturum Açtı" adlı eserinden faydalanılmıştır.

ÖMER SAFÂ

Kadronuza Nasıl Girebilirim?

Ben Yunus Emre. Sizden ilk isteğim sizin kadronuzda yer almak. Tuzla Anadolu İHL öğrencisiydim. Şu anda 17 yaşındayım. ÖSS için okuldan ayrıldım ve akşam lisesine gidiyorum. Okuldayken büyük bir derginin editörlüğünü yaptım. Adı Sahra idi ve bu tüm İstanbul genelinde satılıyordu. Profesyonel bir dergicilikti yani. Şu an ÖSS`ye hazırlanıyorum ve ÖSS`yi kazandığımda İletişim Fakültesine gitmeyi düşünüyorum. Sizin kadronuzda olmak gurur verici bir şey. Sizden haber bekliyorum. Sevgilerle.

Yunus Emre Şahin


GENÇ'ın Yazısı.