A. Yasin Demirci

Neturei Karta ismiyle faaliyet gösteren Yahudi cemaati etkinlikleriyle, söylemleriyle İsrail yönetimini tabiri caizse ifrit etmede İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad ile yarışıyor adeta. “İsrail’in varlığından tiksinti duyduklarını” belirten, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın “İsrail haritadan silinmeli” açıklamasına destek veren cemaat, İsrail gazetelerinin ifadesiyle “artık çizgiyi aşıyor”.

Neturei Karta üyeleri geçen ay Tahran yönetimince organize edilen Yahudi soykırımının masaya yatırıldığı konferansta da baş rolü oynadılar. Nazilerin öldürdüğü Yahudi sayısının abartıldığını öne süren Fransız Prof. Robert Faurisson, "Gaz odaları yalandır" diyen Alman asıllı Avusturyalı Fredrick Toeben ve dünyanın dört bir tarafından gelen 67 uzman gibi Neturei Katra Cemaati adına konferansa katılan hahamlar da “Yahudi soykırımının siyonistler tarafından kullanıldığını” dile getirerek İsrail yönetiminin sinir katsayısını artırmaya devam ettiler.

Neturei Karta, siyonizm karşıtı bir Ortodoks Yahudi cemaati. Bozulmamış Yahudiliğe inanıyorlar. İsrail`in üzerinde bulunduğu toprakları Filistin`e bırakmaları gerektiğini savunuyorlar.

Cemaatin İsrail ve siyonizme karşı cephe almasının çıkış noktası siyonizmin ve İsrail devletinin Yahudi kültür ve medeniyetini temsil etmemesi. 1935 yılında kurulan ve merkezi Amerika`nın New York şehrinde bulunan cemaatin, Kudüs dahil dünyanın pek çok şehrinde temsilciliği bulunuyor. Kudüs`te oldukça zor şartlar altında olsa da, İsrail`i tanımayan cemaate bağlı, 400 Naturei Karta ailesi yaşıyor.

Liderliğini haham Dovid Weiss`nın yaptığı cemaat, İsrail`in meşru olmadığını savunuyor ve siyonizmi gerçek anlamdaki Yahudiliğin karşısındaki en büyük “şeytan” olarak nitelendiriyor. Cemaat, İsrail devletinin tanınmasından dolayı BM`ye kınama mesajı gönderecek kadar İsrail düşmanı. İsrail devletinin kurulduğu “günü felaket günü” olarak anan Neturei Karta Cemaati o gün, protesto yürüyüşleri gibi çeşitli etkinliklerde bulunuyor. İsrail devletinin yıkılmasını istiyor ve Filistinlilerin egemenliğinde kurulacak bir devlette Yahudilerin daha huzurlu bir hayat yaşayacaklarını ileri sürüyor. İşgal altındaki topraklarda İsrail devletinin estirdiği terör nedeniyle pek çok kınama bildirisi yayınlayarak İsrail`i “faşistlikle” ve “kan akıtma sevdalısı” olmakla suçluyor.


GENÇ'ın Yazısı.