“Bir zamanlar asla kadın bir başbakan olamaz diyorlardı, oldu. Bir Müslüman da İngiltere’ye başbakan olabilir. Bu mesleğinde ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. İnsanlar başbakan için kimin en iyisi olduğuna kendileri karar vereceklerdir.”

İngiltere, başbakanı Tony Blair’e ait bu sözleri tartışırken ABD’de de aynı minvalde bir tartışma sürüyor. Ancak tartışmanın tarafı İngiltere’deki gibi Müslümanlar değil, Mormonlar. Mormon tarikatına bağlı Massachusetts Valisi Mitt Romney’in Cumhuriyetçilerin başkan adayı olup olamayacağı ile ilgili tartışma TIME dergisindeki “Bir Mormon Başkan Olabilir mi?” başlıklı yazıda ele alındı.

Mormonların ABD kamuoyundaki imajları Müslümanlardan farklı değil. Liderlerini vahiy alan bir peygamber gibi gördükleri, kendilerine ait bir kutsal kitapları olduğu ve çok evliliğe izin verdikleri gerekçesi ile eleştirilen bu tarikatı Hıristiyan olarak görmeyenler bile var. Ama kongreye daha yeni bir üye sokabilmiş Müslümanlara göre en azından temsil açısından çok daha iyi durumda oldukları açık. Vali, kongre üyesi, hatta senatör Mormonlar var. Nitekim Senato’daki Demokratların lideri Harry Reid da bir Mormon.

TIME’ın sorduğu soruya gelirsek ABD bir Mormon başkan seçebilir mi acaba? Geçtiğimiz Haziran ayında yapılan bir araştırmaya göre kayıtlı seçmenlerin %35’i bir Mormon adayı seçmeyi düşünmeyeceğini söylüyor. Araştırmanın daha ilginç bir verisi ise şu: Bir adayın seçilebilmesi önündeki “zarar verici” ikinci inanış Mormonluk. Birincisi ne mi diye sordunuz? Ne olabilir ki? Tabii ki İslam. Amerikalılardan –en azından büyük kısmından- başka ne beklenebilir ki!

Ne düşünüyorum biliyor musunuz?

Bu Amerika’da daha çok çalışmak lazım, çok…


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.