Ali Görkem Userin

(Eksik Şiir, Sezen Aksu, Metis Yayınları, Şarkı Sözü)

Ülkemizde yediden yetmişe tüm müzikseverlerin ilgi ve sevgisini kazanmayı başarabilen ender sanatçılardandır Sezen Aksu. Bu başarının nedenlerinden biri de, şarkılarının müzikal değeri kadar sözlerinin gücü, güzelliğidir. Kimi istisnaları olmakla birlikte, Sezen Aksu’nun şarkı sözleri şarkılarından bağımsız olarak da okunabilecek ve bu okumadan tat alınabilecek metinlerdir. Biraz da bundan olacak, beklenen oldu ve Sezen Aksu’nun şarkı sözleri kitaplaştı en sonunda. Eksik Şiir gibi oldukça mütevazı bir ada sahip olan bu toplam, sanatçının 1975-2006 arasındaki otuz bir yılda çıkan albümlerinden seçilen yüz doksan yedi şarkının sözlerini bir araya getiriyor.

Sezen Aksu’ya göre, müziğinden bağımsız bakıldığında “eksik” kalan sözlerdir bunlar. Oldukça yerinde bir tespit bu. Öte yandan onu büyük sanatçı yapan da bu alçakgönüllülüğüdür zaten. Çünkü bu sözlerin tamamı olmasa da bir bölümü şarkı sözünün ötesinde, birer şiir olarak da değerlendirilebilecek güçtedir. Ama ne olursa olsun, kitaptaki hiçbir şarkı sözünü de içimizden şarkının melodisini mırıldanmadan okuyamadık biz.

Aşkı, tutkuyu, umudu, acıyı, hüznü ve mutluluğu çeşitli renkleriyle ve güzel bir Türkçeyle gözler önüne seriyor Sezen Aksu’nun şarkı sözleri.


GENÇ'ın Yazısı.