Geçtiğimiz aylarda bir oyun dergisinde çıkan habere göre, Anshe Chung adlı kişi, bir oyun sitesinden tam bir milyon dolar kazanmış. Bu site son zamanlarda adı çok geçmeye başlayan `Second Life` adlı oyun sitesi.

İlk bakıldığında, Second Life`ın diğer online oyun sitelerinin dışında sunduğu pek bir şey yok gibi görünüyor. Ama öyle değil. Aslında Second Life, oyundan öte, adı üstünde ikinci bir hayat. Alternatif bir yaşama biçimi vadeden, hatta onu gerçekleştiren sanal bir ortam.

Oyunun ana atmosferinde bir gerçeklik hakim. Gerçek hayatta yaptığınız veya yapmak istediğiniz herşeyi Second Life`da da yapmak mümkün. Tabii, bunun için belli bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Evet, Second Life` ın belli bir ekonomisi, “Linden Doları” adlı bir para birimi ve hatta bir borsası bile var. Oyunda, her türlü alım-satım işlemi bu ekonomide gerçekleştirebiliyor, arkadaş gruplarına katılıp, çeşitli eğlenceler düzenleyebiliyorsunuz.Ayrıca avatar isimli toprak parçalarında da hakimiyet kurabiliyorsunuz.

Oyunu en gerçek kılan özellik de oyundaki linden doların, buralardaki döviz ofisi aracılığıyla, Amerikan dolarına çevrilip, paypal* aracılığıyla gerçek hayattaki banka hesabınıza aktarılabiliyor olması. (1 Amerikan doları=300 linden doları). Second life`ın en cazip tarafı burası olsa gerek ki, kurulduğu 2003 yılından bu yana üye sayısı hızla artmış ve şu anda 3,513,221 üyeye ulaşmış.

Şayet ben de bu oyunu göreyim diyorsanız, www.seconlife.com adresine girip, 30 mblık bir kurulum dosyası yüklemeniz gerekiyor. Bunu yükledikten sonra sürekli next-next yapıp kurulumu gerçekleştirebiliyorsunuz. Bundan sonrası artık size kalmış. Sanal bir `SİZ` yaratmak istiyorsanız kolay gelsin!...


*Paypal kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alış verişi yapmanızı veya istediğiniz kişiye sadece bir e-mail adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan bir nevi online bankacılık sistemidir. Amerika, Almanya gibi ülkelerde rahat bir şekilde kullanılırken, Türkiye` de belli kısıtlamalar ile kullanılabilmektedir.


GENÇ'ın Yazısı.