1995 yılında Sergey Brin ve Larry Page, Stanford Üniversitesi`nde bilgisayar bölümünde doktora öğrencisiyken, birlikte daha iyi bir arama motorunun nasıl olması gerektiği konusunda ödev hazırlamaya başlarlar. Bundan sonraki üç yılda tüm gelirlerini, böyle bir arama motorunun prototipini inşa etmek için kullanırlar. İkili bir arama motorunun başarısının, sonuçların aranan konu ile uygunluğu ve kaç web sayfasının tarandığı ile bağlantılı olduğu konusunda hemfikirdirler. Artık sorun başlangıç sermayesindedir.

Arama motorunu pazarlamak için kapı kapı dolaşan ikilinin şansı Sun’ın kurucularından Andy Bechtolsheim’le ayarladıkları kısa bir görüşmede geri döner. Andy’nin bir yere yetişmesi gerektiğinden, yapılan sunum sonunda aceleyle ikiliye 100.000$’lık bir çek yazar. Ancak çek Google Inc. adına yazılmıştı. Dolayısıyla ortada daha böyle firma olmadığı için çek uzun süre bozdurulamamıştır.

Alanında hep ilklere imza atan Google, hızlı bir büyüme sürecine girdi ve birçok teknoloji devinin korkulu rüyası haline geldi.

Firma şu an Googleplex adını verdikleri şirket merkezinden yönetiliyor. Kendine özgü çalışma ve yönetim anlayışı Google’ı iyice ilginç kılıyor. Çalışma ortamlarını merak ediyorsanız, buyurun izleyin. 

Google’ın yeni servislerini ve hizmetlerindeki değişiklikleri takip etmek epey zor bir durum. Hatta sakın ola Andy Beal gibi blogunuzda bundan yakınmayın. Google’ın AdWords servisinde sürekli yapılan değişiklikleri ve yenilikleri takip etmekte zorlandığını ve bu yüzden başının ağrıdığı yazan Andy, Google’dan bir de ağrı kesici istemiş.

Buraya kadar herşey normal. Ancak birkaç gün sonra Andy masasında Google’dan gelen bir zarf görünce şaşırır. Google’dan isteyip de beklemediği ağrı kesici ve AdWords ile ilgili blogu takip etmesini isteyen mektup gelmiştir. 

***

Google ve diğer arama motorlarının yeni arama özelliklerini test etmek için değişik isimlerde siteler kurduğunu biliyor muydunuz?

Google’ın Searchmash sitesi, önümüzdeki günlerde arama kriterlerinin ne olacağını şimdiden gösteriyor. Arama sonuçlarının yan tarafında resim, video, blog, harita, wikipedia açıklamaları ile birlikte sonuç listeleniyor. Anlaşılan büyüyünce Google’ın yerini alacak.

Yine Google’ı yakından takip eden Yahoo Alltheweb, Microsoft MsDewey ve AskX  sitelerinde testlerine devam etmekte. Microsoft yine işi fazla abartmış! Bir arama için en fazla kaç saniye beklersiniz? 3-5 saniye değil mi? MsDewey görsellikten olsa gerek çok çok yavaş kalıyor.

***

Arama Ustalıkları

- Arama kriterinizin başına ve sonuna çift tırnak işareti koyarsanız, Google, yazdığınız kelimeleri bir bütün olarak arar. Örnek; “İstanbul Büyükşehir Belediyesi”.

- Mesela İstanbul’daki kütüphaneleri arattıralım. İstanbul kelimesi milyonlarca aramada gözükeceği için aramayı özelleştirmeliyiz. [istanbul + kütüphane] diye arattırırsak, daha net sonuca ulaşabiliriz. Yine bu aramayı şöyle [istanbul +kütüphane -üniversite] yaparsak, içerisinde istanbul ve kütüphane kelimelerinin geçtiği ancak üniversite kelimesinin geçmediği siteleri bulacaktır.

- Sadece belirli bir dosya türü arattırıyorsak. Mesela pdf: istanbul filetype:pdf yazmamız yeterli.

- Ya da belirli bir sitede arama yaptırmak istiyorsak; kütüphane site:www.ibb.gov.tr

- Google’ı hesap makinesi olarak da kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? 5+2*2 veya daha karmaşık hesaplarınızı deneyin.

- Sitenize kimlerin link verdiğini bulmak istiyorsanız [link:gencdergisi.com] yazmanız yeterli.

- define: internet yazarsanız, internet kelime ile ilgili birtanım görürse, bu bilgiyi en üstte listeler. Daha ince arama teknikleri için buraya sığdıramayacağımız kadar metod bulunmakta. 


GENÇ'ın Yazısı.