Daha 2008’e çok var ama ABD’de başkanlık yarışı kızışmaya başladı. Bugünden bakıldığında seçimi büyük ihtimalle Demokratlar kazanacaklar. O yüzden kamuoyunda Demokrat aday adaylarıyla ilgili tartışmalar daha renkli ve sıcak geçiyor. Öne çıkan Demokrat iki adaydan birisi New York Senatörü Hillary Clinton, diğeri ise Illinois Senatörü Barack H. Obama.

Bunların ikisi de hukukçu. Obama’nın babası Kenyalı bir Müslüman. Annesi ise beyaz bir Amerikalı. Obama iki yaşındayken boşanan annesi, yine bir Müslüman Endonezyalı ile evlenmiş. Yani İslam’la irtibatı bir şekilde hep olmuş. Kendisini ilginç ve konuşulur kılan da bu.

Obama Harvard Law Review dergisine seçilen ilk siyah. Etkileyici bir hitabeti var. Karizmatik de… Gittiği her yerde ilgi toplamayı beceriyor. Irak’taki savaşa karşı çok açık ve net bir şekilde karşı çıkıyor. Zaten seçilir seçilmez de askeri geri çekeceğini ifade etti. Kısa zamanda diğer rakipleri ile arasını açmayı bildi ve Hillary Clinton ile baş başa kaldı. Böyle olunca da medyada aleyhinde iddialar baş göstermeye başladı. Hillary kaynaklı olduğu ifade edilen bu iddiaların en çok gürültü koparanı Obama’nın gizli bir Müslüman olduğuydu. Güya Endonezya’da medrese eğitimi almış, ismi (Barack) mübarekten gelmekteymiş, ikinci adı olan Hüseyin’i kullanmaktan kaçınıyormuş, gizli bir gündemi varmış vs. vs.

Kendisini üniversite yıllarından beri agnostik (bilinemezci) olarak tarif eden Obama’nın (CNN yanlışlıkla (!) Osama diye bile yazdı; o kadar ürküyorlar yani.) bu iddialara karşı hangi cevapları verdiğini anlatmamıza gerek yok. Gariban Müslüman olmadığını ispatlamak için didinip duruyor. İnsanın da bu kadar gürültüden sonra “Yahu rahat bırakın adamı” diyesi geliyor. Gerçekten Müslüman değil işte, gönlünüzü rahatlatabilirsiniz (!) “Amerika’ya Müslüman Başkan mı? Bir gün O da Olur” diye yazmış birisi (bu satırların yazarı) bu işle ilgili ümidin kırıntısını bile değerlendirirdi, merak etmeyin. Takiyye mi yapıyordur? Keşke öyle olsa! Ama Obama’nın bu ihtimale bile ümit bağlamamızı engelleyecek büyük bir dezavantajı var: Evet, o bir siyah. Hele ABD bir siyahı başkan olarak seçmeye hazır olsun da Müslüman’a da sıra gelir inşallah… Hazır değil mi peki? Bir dahaki sefere belki. Kadın başkanı bir görelim de…


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.