Galiya Serikkyzy / Genç Haber Merkezi

Bütün Barcelona ve Messi sevenler gibi Ronaldo’nun adı anıldığında yüzüm limon yemiş gibi ekşirdi. Her seferinde Messi’nin ondan daha üstün olduğunu tartışıp duranlardandım. Attığı değil, kaçırdığı golleri, kazandığı değil, atamadığı penaltılarını sayanlardandım. Hele ki bir Galatasaray taraftarı olarak bizi Şampiyonlar Ligi’nden elemede Real’den daha çok Ronaldo’nun etkisini düşünüyordum. Peki, bütün saydıklarımdan, o kadar kin ve nefretten sonra bu oyuncu hakkında olumlu fikir bildirmeme sebep olan neydi?

Ronaldo hakkında son zamanlarda fark ettiklerim onun hakkında fikirlerimi değiştirmeme neden oldu. Tabi Ronaldo’yu öveceğim diye göklere çıkarıp, Messi’yi yerin dibine indirmeyeceğim. Kesinlikle her ikisi de sahada işini kusursuz yapanlardan ve bunun yanı sıra milyarlara örnek olacak ahlâk sâhiplerinden. Fakat benim gözümde Ronaldo’yu Messi’den üstün yapan bir sebep var, o da oyuncunun son zamanlar İslâm’a duyduğu sevgi ve saygı.

2011’de "Altın Ayakkabı" ödülünü kazanan Ronaldo`nun, kazancının açık artırmada satılmasına izin vererek elde edilen yaklaşık 1,5 milyon Euro’yu Filistinli çocuklara bağışlaması sırf Arap dünyası değil, bütün Müslüman âleminden takdir gördüğü tartışmasız bir gerçektir. Portekizli oyuncu ayrıca İsrâil Millî Takımı`yla Tel Aviv`de oynadıkları Dünya Kupası eleme maçının ardından İsrâilli futbolcularla forma değiştirmeyi reddetmişti. Hattâ bâzı basın organlarında Ronaldo`nun forma değiştirme teklifi üzerine "Ben kâtillerle forma değiştirmem" dediği bile iddiâ edilmişti. Tüm dünyanın gözünü Filistin’i ezen İsrâil’e çekmekte olan Ronaldo’nun bu tavrı bütün Müslüman âleminden büyük takdir topladı.

Bir Arap şirketinin reklâmda oynama teklifini kabul etmesinin ardından ona Kuran hediye edildiği, oyuncunun da bu özel hediye karşısında “Bunu evimin en özel yerinde saklayacağım" dediği var. Bunlarla birlikte onun Mesut Özil’le birlikte Kuran’a ve Arap harflerine ilgisi sık sık dile getiriliyor. Ronaldo’nun Kuran’ı okuyabilmek için Arap harfleri öğrenmekte olduğunu ve Mesut Özil Kuran okurken Ronaldo’nun dinlemekten hoşlandığı, en sevdiği sûrenin de Fâtiha olduğu, ayrıca oyuncunun bu sûreyi ezbere bildiği de söyleniyor.

Tüm dünyayı kendine hayran bırakan, fenomen hâline gelen birisi dinini değiştirirse büyük yankı uyandıracağı (Myke Tyson, Muhammed Ali) hayranlarını da etkileyeceği kesin. Eğer Ronaldo hidâyete ererse milyonların da dikkat ve sevgisini İslâm üzerine çevireceği belli. Böyle günleri heyecan ve hasretle bekliyoruz. 


GENÇ'ın Yazısı.