Özgül Bozkuş

Hukuk fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Üniversiteyi kazandığım sene ekonomik nedenlerden dolayı çalışmaya başladım. Bu dönemde derslerimi ihmal ettiğim için okul hayatım sıkıntıya girdi, birinci sınıftan bile derslerim var. İş hayatını bırakırsam maddi sıkıntılar yeniden başlayacak. Bu şekilde de okulu bitirmem mümkün değil. Ailemle de bu sıkıntılarımı paylaşamıyorum. Asıl yapmak istediğim okuduğum mesleğe yönelmek. Çaresiz bir haldeyim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Üniversite öğrencisinin zorlukları hiçbir zaman bitmez, daha doğrusu yaşıyorsanız sıkıntılarınız hep olacaktır. Bizim sıkıntılardan etkilenme oranımız rahat bir hayatla sorumluluklarımızı yerine getirirken zorlanmalarımız arasındaki tercihe bağlı. Sizin probleminizin ana kaynağı bu. Bölümünüz ciddi anlamda çalışma gerektiriyor. Derslerinize ayıracağınız zamanı iş yerinde geçirmeniz tabi ki işinizi zorlaştırıyor. Karar verirken geleceğe yönelik uzun vadede etkili olacak çözümleri şu anda uygulamak sizi sıkıntıya sokacak gibi görünse de ileride yükleneceğiniz misyonun artılarını görmek, doğru kararı almanızı kolaylaştıracaktır. Para kazanmanız ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi gidermeniz geleceğe yönelik alacağınız kararı olumsuz etkilemiş.

Hukuk fakültesi öğrencisi olduğunuza göre, okul bittiğinde iş, kariyer ve maddi anlamda çok fazla fırsatlarınız olacaktır. Ülkemiz şartlarında bir hukukçu olarak topluma, ailenize ve kendinize daha iyi şartlarda hizmet edeceğinizi düşünürsek, şu an kazandığınız para ile sadece kendinize hizmet ettiğinizi görmeniz daha kolay olacaktır. Ufkunuzun geniş olduğunu düşünüyorum. Bunun nedeni de okul hayatını devam ettirmeyi düşünmeniz. Bu bölümü kazanmanız sizin eğitime farklı baktığınızı da gösteriyor. İş hayatı okul hayatından sizi soğutmuş ama henüz gönülden okulu atamamışsınız. Bir an önce kısa vadedeki rahatlığınız yerine, gelecekle ilgili hayallerinizi güçlendirin. Gücünüzü kaybettiğiniz anda sizde var olan kapasiteyi bu ülkeye hizmet etmek için kullanma zorunluluğunuzun olduğunu düşünün. Derslerle ilgili başarıyı yeniden sağlamak ve açığı kapatmak için işin dışındaki bütün zamanlarınızı ders çalışma noktasında programlayın. Bu programdan asla taviz vermeyin.

Ailenizin size destek olacak gücü yok, sizden farklı bir güç bekliyorlar. Siz de iç dünyanızda kendinizi güçsüz hissediyorsunuz. Demek ki davranışlarınız güçlü olduğunuzu gösteriyor. Bir an önce söylediklerim doğrultusunda yeniden hayatınızı yönlendirin ve bu sayfaya bir hukukçu olarak geri dönün. Selamlar.


GENÇ'ın Yazısı.