Üsame Bin Ladin, Bush ve avanesinin propagandasına karşı bir propaganda üretmek istese ve bunun da yolunun sinemadan geçtiğini fark etse, nasıl bir film çevirirdi dersiniz? Ben size söyleyeyim. V For Vendetta. Alan Moore`un çizgi romanından uyarlanan bu filmde özgürlük ve çok sesliliği, düzen ve uyum adına gerçekleştirdiği faşist uygulamalarla katleden bir yönetime karşı tek başına isyan eden maskeli bir adamın nasıl halk kahramanı olduğu anlatılıyor. Filmde kendine V diyen bu kahramanın portresi çok etkileyici bir şekilde verilmiş. Film bu kahramanı anlatan şu sözlerle başlıyor:

“Bize insanları değil fikirleri hatırlamamız söylendi. Çünkü bir adam yenilebilir, yakalanabilir, öldürülebilir, unutulabilir. Fakat bir fikir 400 yıl sonra bile hala dünyayı değiştirebilir. Fikirlerin gücüne ilk elden tanık oldum. Fikirler uğruna ölen ve öldüren insanlar gördüm. Ama bir fikre dokunamaz, tutamaz hatta öpemezsiniz. Fikirler kanamaz, acı çekmez ve sevmezler. Ve özlediğim şey bir fikir değil, bir adam. 5 Kasım’ı bana hatırlatan adam…

Asla unutmayacağım adam…“ V For Vendatta’yı nereden hatırladık ki şimdi? “Hayat dolu bir öfkenin özgürlük için ayaklanması” ifadeleri ile ortaya çıkan %52 Hareketinin kullandığı bir motif de V maskeleri. %52, “küreselinden yereline gaspçı katil iktidarların hayata, insanlığa ve bu topraklardaki nüfusun %52’sini oluşturan 26 yaş altındaki 37,5 milyona yaptığı saldırıyı” protesto ediyor. (www.yuzde52.org)


GENÇ'ın Yazısı.