A. Yasin Demirci

Başta Arap dünyası olmak üzere Avrupa`dan ABD`ye dünyanın pek çok yerinden ilgiyle takip edilen, nevi şahsına münhasır davetçi Amr Halid, hitabetindeki çarpıcı üslubuyla özellikle gençler üzerinde etkili olmaya devam ediyor. Şimdiye kadar binlerce gencin hayatında radikal değişimlere vesile olan Amr Halid onlarca ünlünün de hidayetine vesile oldu. İşte bu ünlüler kervanına son katılan isim Mısırlı ünlü pop şarkıcısı Tamer Hüsni.

Tamer Hüsni, Mısırlı davetçi Amr Halid ile tanışmasına kadar Mısır’ın her anlamda en hızlı popçuları arasında yer alıyordu. Ahlak sınırlarını zorlayan video klipleri, çılgın konserleriyle -You Tube’da yer alan videolarına göz atmak yeterli- batılı meslektaşları ile yarışan Tamer Hüsni bugün Allah’a hamd ederek geçmişine sünger çektiğini, beş vakit namazını camide kılan bir mümin haline geldiğini belirtiyor.

Bir Arap dergisinde yer alan röportajında Tamer Hüsni hidayet öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Sıkıntılı bir dönemden geçtiğim günlerde kardeşim, dinlemem için Amr Halid’in video kasetlerini getirdi. Kasetleri izledikten sonra oldukça etkilendim. İlerleyen günlerde kendisiyle tanışmak da nasip oldu. Sohbet halkalarına devam ettim ve hala devam ediyorum. Sonunda hayatımdaki olumlu değişim gerçekleşmiş oldu. Bugün Amr Halid gibi din adamlarıyla tanışmayı nasip ettiği için Allah’a binlerce kez hamd ediyorum.”

Tamer Hüsni sanat hayatını Amr Halid’in direktifleri doğrultusunda şer’i sınırlar ölçüsünde devam ettirmeye çalışıyor. Konserlerinde kız ve erkeklerin karışık olmamasını şart koşuyor. Kliplerinde şarkı sözlerinde de aynı hassasiyeti gösteriyor. Geçmişin hatalarından büyük dersler çıkardığını belirten Tamer, geçmişte kılamadığı namazları için büyük bir pişmanlık duyduğunu belirtiyor. “Bugün ezan okunduğu zaman her nerede olursam olayım kimseye aldırış etmeden namazımı eda ediyorum” diyor. Geçmişte düştüğü hatalara düşmemek için büyük çaba sarf ettiğini bu yönde Allah Teala’ya bol bol niyazda bulunduğunu ifade ediyor.

Tamer Hüsni gibi onlarca ünlünün hidayetine vesile olan Amr Halid bugün İslam dünyasının en bilinen simalarından biri haline geldi. Amru Halid`in dünyanın pek çok yerinde gerçekleştirdiği konferanslarına, seminerlerine binlerce insan katılıyor. Televizyon programları son derece ilgi alaka görüyor, izlenme rekorları kırıyor. Kitapları, kasetlere, VCD ve DVD`lere çekilmiş programları en çok satanları arasında yer alıyor. Arap dünyasının medyası kadar, Time, Newyorker, Economist, Sunday Times`a varıncaya kadar pek çok batı medyası bu İslam davetçisine ilişkin değerlendirmelere sayfalarında yer veriyor, kendisiyle yapılmış röportajları yayınlıyor.

Özellikle gençlerden oluşan çok geniş bir sempatizanı var Halid`in. Bu yüzden Arap dünyasının Müslüman gençlerinin son dönemdeki parlayan yıldızı olarak gösteriliyor. Peki, Amru Halid`i bu kadar popüler kılan ne? Halid`in bu denli ilgi uyandırmasının en önemli nedeni klasik bir İslam davetçi profilinin dışında bir profil çizmesi. Kılık kıyafetinden, son derece farklı bir o kadar da etkileyici üslubuna varıncaya kadar bir çok faktör var. Ama altı çizilmesi gereken en önemli özelliği anlattıklarını, usta bir sanatçı gibi bir mizansen halinde aktarabilmesi. Özellikle Peygamber Efendimizin ve Ashabı Kiram`ın hayatlarına dair anlatımlarında bu kabiliyetini oldukça iyi kullanıyor. Bir diğer özelliği oldukça sakin ve yumuşak bir üslup kullanıyor olması. Hoşgörülü yaklaşımı, halkın anlayabileceği bir dil kullanması Amru Halid`in dinlenilir olmasını artırıyor.


GENÇ'ın Yazısı.