Geçen sayıdaki çağrım işe yaradı, birkaç e-posta aldık, yani işimden olmadım, biraz daha buradayım, sağolun :) Gerçi bazı okuyucular yazı dilimin çok rahat olmasına kızdı, bazıları ise çok beğendi. Artık bundan sonra, gelen e-postaların ortalamasını alıp, hangi kanat daha fazla ağır basarsa ona göre bir üslup seçeceğim haberiniz olsun. (Haydi bastırın dostlar) Ya tumturaklı ve akademik bir dil ile yazacağım ya da böyle rahat ve arkadaşça yazacağım. Hayırlısı.(Böyle yapınca acıyıp mail atan bile oluyor, bu mahzun edebiyatı tuttu yani :)

Bu ay size farkında olmadığımız bazı şeylerden bahsedeceğim. Beğeneceğizi düşünüyorum. Önce şu mp3 çalar muhabbetine girelim. Var değil mi sizde de? Yoksa hemen para biriktirin alın derim. Ne işe mi yarar? “İnsan kulaktan sulanır” der atalarımız. Böyle bir alet ile neler yapılabiliyor neler. (İnanın akıl vermiyorum, bende de uzun bir süre vardı ama faydalı kullanmamışım, hani böyle dostlar varsa, bir nebze olsun faydam olsun isterim) Çağımız bilgi çağı, bu aletten istifade etmesini bilmek lazım. Yani akıllı olmak lazım. Yapılabilecek şeylerden ilk aklıma gelenleri söyleyeyim: Kuran-ı Kerim meali yükleyip, her gün ruhunuzu şâd edebiliriz. İlahi mesajın içeriğine vâkıf olma yolunda epey bir kolaylık sağlıyor insana. Ayrıca arapçasını dinleye dinleye ciddi bir yol katedilebileceğini içtenlikle söyleyebilirim. Şöyle sabahın ilk saatlerinde kâbe imamları ne de güzel gidiyor bir bilseniz :) Diğer yandan radyosu da bulunduğu için, nereye giderseniz gidin bilgiye ulaşabiliyor, önemli programları dinleyebiliyorsunuz. Veya bir sürü sohbet, konferans yüklenebilir, yolculuklarda hayal kurarak geçirdiğimiz zamanları bu şekilde değerlendirebiliriz. Çok faydasını göreceğinize garanti veriyorum. Yalnız burada sabır çok önemli. Sabrın sonu selamettir, deneyin, göreceksiniz. (Mp3 çalarla müzik dinleme konusuna konusuna girmedim. İnşallah ilerde müzikteki sırla ilgili bir yazı deneyeceğiz. Şimdilik kısaca şunları söyleyebilirim: Müziğin ruhumuza olan etkisi çok açıktır. Müzik ruhumuzun derinliklerine inebilen nadir güzelliklerdendir. Atalarımız “ müzik ruhun gıdasıdır “ diyerek bir manada müziğin ruha etkisini özetlemişlerdir. İnsan sesi kıymeti bilinmeyen şifa aracıdır. Sese, her bir hücreye ve organa tesir etme gücü verilmiştir. Musikînin vesile olacağı şifaî tesiri başlatmak için yapılacak iş, güzel müzikleri dinlemektir. Murat Yücel bir konuşmasında şunları söylüyor “Hz. Mevlânâ’ ya göre mûsikî Allah’ın lisânıdır. Yüce yaratıcı Bezm-i Elest’te ruhlara mûsikî ile seslenmiştir. Bu sebepten hangi milletten, hangi dilden olurlarsa olsunlar, insanlar mûsikî ile aynı duyguları paylaşabilirler. Hiçbir sanat insan rûhuna mûsikî kadar doğrudan doğruya ve içinden kavrayacak şekilde nüfûz edemez. Mûsikî, son derece değerli bir mânevî temizlenme, ferahlama ve yücelme vâsıtasıdır. Rûhu kir ve paslardan temizlediği gibi, ona batmış olan dikenleri de ayıklayarak tedâvi eder. Mûsikî ile temizlenmeyen rûh yükselemez, aksine yerdeki bayağı ihtiraslara bulaşarak kirlenir ve körelir. Gerçek mûsikî insana hayvânî hisleri hatırlatmak şöyle dursun, ona “sonsuz varlık” ı hissettirir, sezdirir. Bu sezgiyle onu O’na yaklaştırır ve nihâyet ulaştırır. Bunda en etkili ses ise ney sadâsıdır.”

Kuran-ı Kerim meali dedik az önce. Çanta taşıyan arkadaşarım, hani küçücük mealler satılıyor ya kitapçılarda, kıyalım paramıza alalım derim. Şöyle çantamıza koyalım, metroda, otobüste, dolmuşta sık sık açıp bakalım. Hoş olmaz mı? Kuran-ı Kerim`e saygı gösterelim derken neredeyse onu hayatımızdan çıkartacağız korkarım. Telefonuna mesaj gelse heyecanlanan arkadaşlarımı bilirim. Peki rabbimizden gelen mesaj, bu kadar heyecanı hak etmiyor mu sizce? Küçükken meal okuduğumda `okuma` diyen yaşlı amcaları bir yana bırakırsak, Kuran-ı Kerim ile buluşmanın vakti çoktan geldi dostlar. Aşık olmuş olanlar bilirler, sevgiliden gelen mektup neredeyse her hafta okunsa yine de mutluluk verirdi insana. Şahsen ben hâla saklarım :) Yani işin özü, param yok diyenler mail atsınlar, meal göndermeye çalışalım. (Bu kısmı editörle daha konuşmadım, kabul etmezse kusura bakmayın :) Bana Kuran-ı Kerim`i sevdiren Taha Kılınç gibi, size de Kuran-ı Kerim`i sevdirebilirsem ne mutlu. Anlaştık değil mi? Selam ederim.


Süleyman Ragıp Yazıcılar'ın Yazısı.