11 Eylül sonrasının hala ne olduğu belli olmayan düzeninin tarihi yazıldığında gücü ellerinde tutanlarla ilgili şu not düşülecek: Sivil toplumun gücünü anlamışlardı. Turuncu devrimleri kimi izledi, kimi de kendisine işte böyle öğretici dersler çıkarttı. “Bize ne olur” sorusunun cevabı her ülkede bir şekilde cevaplandırıldı ve gerekli önlemler alındı. Bu soruya en etkileyici cevabı verenlerden birisi de Rusya. Rusya derken Putin desek de olurdu aslında. Rusya demek Putin demek bu aralar çünkü.

Putin’in sivil toplumun gücüne yönelik manevrası bu güçten doğrudan faydalanmak oldu. Sivil toplumdan ve onun en etkin kesiminden, gençlikten… Putin bir gençlik hareketi tasarladı: Naşi (Bizimkiler). Bir gençlik örgütü olan Naşi’nin en önemli özellikleri Putin taraftarlığı, Rus milliyetçiliği ve Rusya düşmanlarına düşmanlık. Bu örgüt geçtiğimiz günlerde 70000 kişi ile bir gövde gösterisi yaptı. Gösteri sırasında gençlere doğrudan Putin`e ulaşmayı kolaylaştıran adına da Cumhurbaşkanlığı Hattı denilen sim kartlar dağıtıldı.

Biliyor musunuz Putin’in her fotoğrafını görüşümde bir çağdaş zaman çarı gördüğümü düşünüyorum. Bir de Rusya’yı… Bir ülke, liderinin şahsında ve yüzünde bu kadar “tecessüm” edebilir ancak. Tarihi, entrikaları, siyasi zekası, uzak görüşlülüğü, sinsiliği vd. özellikleri ile… Yaşayanlar arasında milletimizi temsil eden liderimiz kimdir acaba bu manada? Düşünmeye değer bir soru.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.