Haydi gel sevgilim / Uzanalım toprağın altına / Çiçekler mayalansın göğsümüzde / Bu akıp giden bu kör gidip yol giden / Kalabalıkları bu insanları / Ezen çiçekleri, bir kere bile farkına varmayan / Dökülen bu yıldızları yağmur birikintilerine / Çiğneyerek geçen bu adamları ve kadınları / Uyarmak için bir an durdurmak için / Bu bizi terkeden, bacaları öksüz ve boynu bükük / İçimizde sonsuzluk kavislerinden izlerini taşıdığımız / Ama şimdi kendimizi zorlasak da / anımsayamadığımız / tasarlayamadığımız o kırlangıçları / Ah tekrar dönülebilir mi? yaşayabilirmiyiz? / Uzansak yerin altına ve toprak olsak.

Aşk Risalesi şiirinden…

Erdem Bayazıt; bir duruş, bir medeniyet savaşçısı, bir söz ustası, bir Anadolu bozkırı, bir dava adamı, bir şair… Bir şair… Dağları  titreten dizelerin sahibi… Kitaplar dolusu mânâyı bir şiirde toplayabilen sanatkâr. Bu modern çağ ile birlikte kafası karıncalanan,  yollardan bıkan, sokaklardan ürken, meydanlarda boğulan ve çağa kafa tutan insan…

Erdem Bayazıt, hâlâ birçokları tarafından keşfedilmemiş bir hazine. Onu keşfetmek, bir medeniyeti keşfetmek olacaktır. Onun şiirini  anlayarak okumak, bir medeniyetin somut resmini önümüzde koyacaktır. Öncelikle İz Yayıncılık tarafından basılan toplu şiirlerini  tekrar tekrar okumanızı önemle tavsiye ederim. Sonrasında yine İz Yayıncılık tarafından geçtiğimiz aylarda basılan Murat Turna imzalı,  Erdem Bayazıt ve Şiiri isimli kitabı da mutlaka okumalısınız. Kitap, Erdem Bayazıt ile ilgili yayımlanan ilk eser olma özelliğini taşıyor. Erdem Bayazıt’ın derinlemesine hayatını, sanatını ve fikrini kitapla birlikte özümseyerek tanıyor ve idrak ediyoruz. Erdem  Bayazıt’ın hiçbir yerde olmayan geniş bir portresi ve yazarın birçok şiir incelemesi ve ülkemizdeki şiir hakkındaki ciddi  değerlendirmeleri eseri daha da kıymetlendiriyor. Keşke bütün değerli şahsiyetlerimizle ilgili bu tür eserler ortaya konulsa, keşke!

“Aşksız şehirler ölüdürler"


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.