Salome

Televizyoncularla gazetecilerle, özellikle Avrupa’dan gelmiş kendini bir şey sanan tiplerle -ki bu arada Fransızlar mütevazı görünüp esas burnu havada olanlardır- konuşmadığımı belirtmiştim. Ama Mark LeVine diye bir akademisyen rock’çı email atıp Tahran’da bir üniversite’de konuşma yapmaya çağrıldığını, benimle de konuşmak istediği belirtince, (araştırıp kimdir nedir anladıktan sonra) ben de görüşmek isterim, dedim. Entelektüel–sanatçı pek hazzetmedığim bir grup içinde görüştük. Yeni kitabı için sorular sordu notlar aldı falan filan. Her zamanki küçümser tavrımı takınamadım, adam uzun boylu, sarışın, Amerikalı ve Yahudi olduğu halde.

Her 18 yaşlardaki batı kökenli protest akımlardan etkilenmiş akıl küpü idealist gencin gelecekte olmayı hayal ettiği ama hayatın akışına ve normalleşmeye kendini bırakmak durumunda kalarak en fazla on yıl içinde hayalinin bile aklından silindiği bir hayat tarzına sahip bu çiçek desenli gömlekli bey. 40’ın üstünde sanırım. Amerikadaki yeni nesil İslam ve ortadoğu analizci ve tarihçilerinin lideri sayılacak bir konumda. Yıllarca ortadoğu’nun her ülkesinde yaşamış, araştırmış ve yazmış, bombalardan kıl payı kurtulmuş, Hamas cemaatiyle kapı komşusu, Filistinde buldozerlerin önüne duvar olmuş, Woodstock’da en iyi rock guruplarıyla gitar çaldığı ve Mick Jagger ve Johnny Copeland gibi efsanelerle dünya turuna çıktığı gibi The Kordz (Lübnan), MC Rai (Tunus), Salman Ahmed (Pakistan), Reda Zine (Merakeş), Ghidian Qaymari (Filistin) gibi Orta Doğulu müslüman heavy metal ve hip hop müzisyenleriyle de konserleri olmuş. Kaliforniya Üniversitesinde Modern Ortadoğu Tarihi gibi bir ders verdiği halde akademisyen aktivistlerde görünen riyakarlık kendisinde yok. Zaten yaptığı şeyleri ben internetten okudum, öyle kendisi ballandıra ballandıra anlatmadı. Daha başka şeyler de var, merak eden arasın.

Bush’un 11 eylül’den sonra 3 yaşında bir çocuk gibi söylediği “Anlamıyorum neden bizden bu kadar nefret ediyorlar” lafına göndermeyle yazdığı “Neden bizden nefret etmiyorlar: Kötülüğün ekseninde Peçeyi kaldırmak” (Why They Don`t Hate Us: Lifting the Veil on the Axis of Evil) adlı kitabını verdi bana. Okuyamadım daha ama bir göz attım. Tarafsız gibi gibi görünüp alttan alttan lafı sokan sözde aydınların dilini aradım ama bulamadım, gerçekten tarafsız, yani bu açıdan bakılacak olursa bir tarafı yok da değil, eleştirileri bizim de eleştirdiğimiz noktalar. Tam okumadan kesin karar vermeyeyim yine de. Noam Chomsky’nin hippisi bu adam; yeni kitabının adı da “Müslüman Heavy Metal’ciler.” Ortadoğu’daki itirazını haykıran müzisyenlerle ilgili bir kitap olacak, bizle de bu kitap için konuştu zaten, neyse konu biz değil, Mark LaVey’dir. Senin gibilerden nefret etmiyoruz Mark, Bush’a söyle yolun geçerse.


GENÇ'ın Yazısı.