Zarif ve nezih bir Allah dostunun yatağının baş ucunda şu söz asılıymış: “Günler gelip geçmekteler, kuşlar gibi uçmaktalar...” Evet, günler kuşlar gibi başımızın üstünden geçip gidiyor da biz dönüp bakamıyoruz bile. Halbuki zaman tek sermayemiz.  Kurtuluşumuz ona sahip olmaya ve onu değerlendirmeye bağlı. Ortalık zamanına sahip olamayanların sermayelerini çalan hırsızlarla kaynarken bizler zamanımıza ne kadar sahibiz acaba? Hırsızlarla başa çıkmanın ilk yolu neye sahip olduğunu  idrak etmekten geçiyor. Tek sermayemiz zamanımız ve onu başkalarının dilediği gibi değil, kendi derdimiz, davamız ve kurtululuşumuzun gerektirdiği şekilde kullanmalıyız. İşte 14 Şubat… Ne idüğü belirsiz birisinin ortaya attığı sefih bir kutlama niye  memleket evladının gündemini meşgul etsin ki? Aynı gün İstiklal Savaşı’mızın kahramanlarından Deli Halid Paşa mecliste şehit edilmiş mesela. Bugünün gençlerinin ne kadarı Halid Paşa’yı ne kadarı St. Valentin’i biliyor? Zamanına sahip olmayan zamanla kendini de kaybeder, zaman alır onu öğütür, isimsiz ve esersiz bırakır.

***

Kapak konumuz Mevlid Kandili ile ilgili. İlginç bir tevafukla Mevlid Kandili de bu sene 14 Şubat’a denk geldi. Kapak konumuz bu tevafuktan yola çıkarak bir sevgili muhasebesine çağırıyor bizi. Mehmet Köprülü, “Bizim sevgilimiz Peygamber Efendimiz –sallallahu aleyhi ve sellem-‘in doğum günü, “Sevgililer Günü” diye kutlanan(!) güne denk geldiyse bize ne? Herkesin sevgilisi kendisine. Hem biz onu bir gün ya da bir ömür değil, sonsuza kadar sevdik” diyor.

***

Abone İçin Son Fırsat

Şubat abone kampanyamızın son ayı. Abone bedelimizi geçtiğimiz aydan itibaren 60 TL’ye çıkartmak zorunda kaldık, anlayışla karşılayacağınızı umuyoruz. Dergimizin fedakar abone temsilcileri yüzümüzü ağartan neticeler alıyorlar. Bir abone patlaması var desek, mübalağa etmiş olmayız. Adlarını zikretsek kırılacaklarını düşündüğümüz isimsiz kahramanlara bu süreçte sergiledikleri gayretler için teşekkür ediyoruz. Bu arada büyük ilgi gören “Hakk’a Adanmış Gençlik” kitabımız Mart’tan sonra müstakil olarak satışa sunulacak.

***

İngilizce Sitemiz

GENÇ Gönüllülerin sesi GENÇ Gönüllüyüz.biz sitemiz bir kardeş kazandı. İngilizce GENÇ Gönüllüyüz.biz sitesi geçtiğimiz aydan itibaren www.youngvolunteer.net adresinden dünyaya ulaşacak. Geç bile kaldık aslında, çünkü dünya uzun bir zamandır bizi bekliyor.

Anadolu’da Heyecan Var

Ocak ayında Antalya ve Kayseri’de GENÇ birliktelikler gerçekleşti, dostlarla buluştuk, Ebedi Gençlik yolunda gücümüze güç kattık. Gittiğimiz her yerden ayrı bir enerji alıyor, gözleri parlayan arkadaşlarımızı gördükçe daha da şevkleniyoruz. Kayseri ve Antalya’daki dertli insanlara selam olsun.

Liseler Şölenlere Hazır mı?

24 Ocak Pazartesi günü İstanbul’da bulunan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde Gençlik Şölenimiz gerçekleşti. Lise bazında yaptığımız ilk şölendi bu. Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi yönetici kadrosuna ve öğrencilerine, gösterdikleri ilgi ve  alakadan dolayı teşekkürü bir borç biliriz. GENÇ Dergi, liselilerle buluşması gereken bir dergi. Bunun en iyi yollarından biri de gençlik şölenleri. Talep gelmesi hâlinde, seve seve diğer liselere de gelebileceğimizi buradan duyuruyoruz. Şubat  ayınızın hayırlara vesile olmasını niyaz ederiz. Mart sayımızda buluşmak ümidiyle, Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.