A. Yasin Demirci

Brunei, Borneo adasında Malezya toprakları içine gömülmüş, Güney Çin Denizi`ne kıyısı olan 5770 kilometrekarelik küçük bir ülke. Nüfusu 351 bin kişi. Bu minyatür ülke petrol ve doğalgaz zengini. Kişi başına düşen gayri safi milli hasılat 18 bin dolar civarında.

Halkının büyük bölümü Müslüman Malay olan Brunei, 1984 yılında İngiltere’den tam bağımsızlığını kazanmıştı. Monarşi ile yönetiliyor. Ülkenin başında 1997 yılında 40 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin adamı seçilen Sultan Hassanal Bolkiah bulunuyor.

Brunei içine kapalı bir ülke Sultanlık ülkede herhangi bir muhalefetin oluşmasına imkân vermek istemiyor. Bu yüzden 1950`lerde kurulmasına izin verilen Brunei Halk Partisi`nin yönetimi eleştirmeye başlaması üzerine sultan hemen partiyi kapatmış ve ileri gelenlerini de ya hapse atmış ya da sürgüne göndermişti. Sultanlığın bu politikası ülkede yönetimi etkileyebilecek bir örgütlü çalışmaya fırsat vermiyor. Ancak özellikle yurtdışında eğitim gören öğrencilerin etkisiyle halk ve gençlik arasında ciddi bir İslâmi uyanışın başladığı dikkati çekmekiyor. Sultan, tahtını sağlama alabilmek ve İslâmi konularla ilgili tenkide muhatap olmamak veya muhatap olduğu zaman kendini savunabilmek için İslâmi sayılabilecek bazı işler yapmayı ihmal etmiyor.

Müsriflik Brunei’nin önemli bir diğer özelliği. Ülke zengin, hükümdarı maaile müsrif olunca Brunei dünya gündemine hep akla ziyan harcamalar, kutlamalar ve partilerle gündeme geliyor. Zenginin malı züğürdün çenesi yoran cinsten değil bu gündeme geliş. Gerçekten de bu kadarına pes dedirten harcamalar bunlar.

60’ıncı doğum günü kutlamalarına sultan hazretlerinin 10 bin kişiyi davet etmesi gibi. Neredeyse tamamı altından uçaklara, köşklere, saraylara, yatlara, arabalara, özel partilere akıl almaz paralar harcıyor Brunei Sultanı.

Boynuz kulağı geçer misali Sultan’ın oğulları müsriflikte babalarına fark atmışa benziyor. Veliaht Prens Azim, Brunei Sultanı’nın çocukları arasında en hızlı olanı. Çılgın partileri ile doğudan batıya dünya medyasının sosyete haberlerinin baş müdavimi. Örneğin geçen yıl Amerikalı şarkıcı Mariah Carey’e sekiz kratlık elmaslarla süslenmiş 5 milyon dolar değerinde bir gerdanlık hediye etmesiyle bir hayli sükse yapmıştı!. Veliaht prensin bu yıl ki sükseyi ise düzenlediği doğum günü partisinde şarkı söylemesi için Michael Jackson’a tam 10 milyon dolar ödeyerek yaptı. İnsana pes doğrusu dedirtiyor değil mi?


GENÇ'ın Yazısı.