Fuat Paşa, sadrazamlık makamına getirilir getirilmez; başkent İstanbul’un batılı rakipleriyle yarışır bir çehreye büründürülmesi için gerekli çalışmaların başlatılması talimatını verdi. Yapılan çevre düzenlemeleri nedeniyle; istimlaka uğrayan, arsaları daralan ve çıkarları bozulanlarınsa Sadrazam Fuat Paşa aleyhine yoğun bir karalama kampanyası başlattıkları görülüyor.

Fuat Paşa yeni görevine hızlı başladı. Sadrazamlık makamına getirilir getirilmez ilk işi, İstanbul’un yazın toz-topraktan, kışın çamurdan geçilmeyen cadde ve sokaklarını yeni bastan ele almak oldu. İstanbul caddelerini doğulu görünümünden kurtarıp, Batı başkentlerindeki temizlik ve düzene kavuşturmak amacıyla hemen işe koyuldu. Birçok cadde ve sokak genişletildi, gereken yerlerde yeni cadde ve sokaklar açıldı. Kentteki cadde ve sokakların büyük bölümü parke ile parkenin yetmediği yerler kaldırım taşları ile döşendi. Bu sayede, İstanbul’un cadde ve sokakları rahat yürünür bir duruma ve estetik bir görünüme kavuşmuş oldu.
 
Ancak söz konusu işler yapılırken çıkarları bozulanlar; evlerinin, iş yerlerinin önü daralanlar; istimlâke maruz kalanlar, Fuat Paşa aleyhine yoğun bir karalama kampanyası başlattılar, padişaha kadar şikâyetlerde bulundular. Paşa aleyhindeki bu kampanya ve şikâyetlere gizli destek veren, eleştirilerde bulunan makam sahiplerinin de olduğu başkent kulislerinde konuşulanlar arasında. Hatta öğrenebildiğimiz kadarıyla bunlardan biri; bir gün, Fuat Paşa’ya: “Paşam, sayenizde İstanbul, asıl simdi İstanbul oldu. Fakat hayret ettiğim nokta; cadde ve sokakların döşenmesinde kullanılan bunca tasın nasıl bulunduğudur” demiş. Fuat Paşa, bu soruyu; soranı ve benzerlerini mahcup edecek şekilde, alaylı bir dille cevaplandırmış: “Bu işleri yaparken bize o kadar çok taş atıldı ki, onları biriktirip kullanmamız sayesinde hiç sıkıntı çekmedik.”


GENÇ'ın Yazısı.