Zeynel Kartal

Bir süredir çeşitli gazetelerde yer alan “camilerde kümes” haberlerine Mimar Sinan bizzat açıklık getirdi. Süleymaniye Camii’nin avlusuna geniş güvenlik önlemleri arasında gelen Baş Mimar, bir basın açıklaması yaparak haberleri yayınlayan gazetecileri “cahil” olarak nitelendirdi.

Yaptığı camilerin avizelerin kandil çanaklarının arasında devekuşu yumurtalarının bulunmasının “Camiyi kümese çevirdi” şeklinde abartıldığını ifade eden Baş Mimar, yaptığı birçok camide de devekuşu yumurtalarının bulunduğunu hatta yumurtaların bazılarını kendi elleriyle kandil çanaklarına yerleştirdiğini de ekledi.

“Camiler Müslümanların bir araya geldikleri kutsal mekanlardır. Bu mekanların her yönden mükemmel olması gerekmektedir. Ben de bu mükemmelliği yakalamak amacıyla camilere devekuşu yumurtalarını yerleştirdim.” şeklinde konuşan Mimar Sinan, çeşitli kapalı alanların uzak noktalarında kısa sürede örümceklerin ağlarını ördüğünü ve haşeratın yerleştiğini ifade etti. Camilere devekuşu yerleştirmekteki tek amacının, camileri bu kötü görüntüden ve pislikten kurtarmak olduğunu belirten Mimar Sinan, “Birtakım cahil gazeteciler, devekuşu yumurtalarının sadece yenmek yahut devekuşu yetiştirmek için kullanıldığını sanıyorlar.” Ancak, o cahiller şunu bilmiyorlar ki devekuşu yumurtasının konulduğu yere örümcekler ve haşerat yaklaşmaz, oradan uzak durur. Biz camilere devekuşu yumurtası yerleştirdiysek, yegane isteğimiz camilerin her zaman ulaşılamayacak yerlerinin temiz kalmasıdır. Bu böyle biline!” şeklinde konuştu. Mimar Sinan, Süleymaniye Camii’nde yaklaşık 300 adet devekuşu yumurtası bulunduğu bilgisini de basın mensuplarıyla paylaştı.

Basın açıklamasının bitmesinin ardından sipahiler tarafından getirilen iki devekuşu yumurtası çekiçle kırılıp, omlet yapılarak, ekmek arasında gazetecilere dağıtıldı. Dağıtım esnasında gazeteciler arasında izdiham yaşandığı gözlerden kaçmadı.


GENÇ'ın Yazısı.