Özgül Bozkuş

Soru: Evlenmeyi düşünüyorum. Ancak evleneceğim kişiyi seçme noktasında kaygılarım var. Ailem benim kaygılarımı paylaşmıyor. Kaygılarımdan size bahsetmek istiyorum. Ben üniversite mezunu iş sahibi biriyim. Maddi imkanlarım Türkiye şartlarına göre orta düzeyde. Üniversite mezunu biriyle evlenmekten korkuyorum çünkü iş hayatını evliliğin önüne geçirebilir. Bu da eş ve anne olma konusunda aramızda sıkıntı yaşanmasına neden olabilir. Daha düşük seviyede eğitim almış biriyle evlenmek konusunda da kaygılıyım. Paylaşım alanlarında ortak noktaları bulamama konusunda sıkıntı yaşayacağını düşünüyorum. Yani ortada tam anlamıyla bir çıkmaz var. Doğru evlilik yapmanın yolu nereden geçiyor?

Cevap: Evliliği düşünmeniz güzel. Ancak bu düşüncelerle evliliğiniz asla güzel olmaz. Sadece evlenmek için eğitimi kriter olarak almak yeterli olsaydı ailenizin kaygılarınızı tabi ki paylaşmaz. Evlilikte daha bir çok şeyin önemli olduğunu yaşayarak öğrendikleri için sizin bu takıntınızı önemsemeyeceklerdir. Evlilik için neler gerekli? Tabi ki bu bir kurum. Kuralları, yasaları var. Fakat öyle bir kurum ki sevgi ve hoşgörü olmadan hiçbir kural işlerlik kazanmıyor. Evlilikte arayacağınız ya da siz de arayacakları uyum özellikleri şu şekilde ifade edebiliriz:

-Fiziksel yönden uyum: Boy, kilo yönünden dikkat çekici, göze batıcı farklılıkların olmaması. Evliliğin devamını etkileyecek sağlık problemlerinin bulunmaması.

-Sosyo-Kültürel yönden uyum: Çatışma oluşturacak şekilde dini, ahlaki farklılıkların olmaması. Gelenek ve göreneklerin ortak yönlerinin bulunması. Maddi anlamda alt ve üst seviyede olacak şekilde farklılıkların olmaması.

-Ruhsal yönden: Kişiliği etkileyecek ruhsal problemlerin olmaması. Eş, anne ve baba olma sorumluluğunun farkında olabilecek yeterliliğinin bulunması. Genetik ruhsal hastalıkların olmaması.

-Zihinsel yönden: Birbirini anlayabilecek eğitim dilinin olması ve gelecek kuşaklara güçlü nesillerin aktarılması yönünden yeterli olması. Tabii ki bu kriterleri çoğaltmak mümkün. Ama ortak tek nokta birbirini anlayan saygı ve sevgiyi temel kabul eden, evlilik kavramına inanan güçlükler karşısında çözüme yönelen, eş olmayı, anne-baba olmayı en büyük değer kabul eden fikirlere sahip kişiler evlilikte mutluluğu yaşama hakkına sahiptirler. Evlilik adayınız da bu özelliklere dikkat ederken sizde ne kadarı var bunu da gözden geçirin. Aile yaşantısının çocuklar için çok önemli olduğunu düşünürseniz iyi aile de yetişen insanların iyi aileler oluşturacaklarını unutmazsınız. Evleneceğiniz kişinin aile yapısına bakarak aldığı eğitimi ahlaki yönden yaşantısına nasıl yansıttığını, fikirleri, davranışları, giyim şekli, arkadaş ilişkileri, ev düzenine bakarak anlamaya çalışın. Mutlaka ailenizin yardımını alın. Bunun yanında kadere de inanarak kaygılanmadan hareket edin. İnşallah en hayırlısı olur. Selamlar.


GENÇ'ın Yazısı.