Bu ay vermiş olduğunuz posteri görünce çok beğendim ve sevindim. Gerçekten çok anlamlı bir Ramazan hediyesi oldu. Posteri evin en güzel yerine asmadım. (Zira öyle yapsaydım gözlerden ırak olurdu.) Evin en gözde yerine yani.... TV’nin olduğu yere astım. Sanırım ayeti bol bol görüp okumanın en iyi yolu buydu. Her baktığımızda birkez daha yürekten ALLAH diyoruz ailecek.

Zeliha Akkaya

Editör’ün Notu: Böyle bir güzelliğe vesile olmak sadece hamd gerektiriyor. Teşvik edici mesajın için teşekkürler Zeliha. Bundan sonraki aylarda başka posterler de vereceğiz inşaallah.

Üzücü Bir Durum

Genç dergisiyle, internette tevafuk sonucu "cafcaf" ekine rastlayarak tanıştım. Bir kaç yazı özetine göz gezdirdikten sonra ağustos sayısını aldım. Maşaallah dergide tek boş kelime yok, tamamiyle okudum. Gerek üslup, gerek değinilen konular, tasarım, genel duruş... her şeyiyle takdire şayan bir çalışma. Allah-u Teala emeği geçenlerden razı ve memnun olsun.

Ankara`da yaşıyorum, gençlik dergilerini takip ediyorum, kitap ve gazetecilerde vakit geçiriyorum; fakat bana böylesine yakın duran bir dergiyi bir yıl geç farkediyorum, bu durum gerçekten üzücü. Şimdi dergilerimi evimizdeki herkes okuduktan sonra arkadaşlarıma veriyorum, bir daha geri gelmiyor ama olsun :) Hediye etmeye çalışıyorum gücüm yettiğince, sözle tavsiye ediyorum. Ama pek yeterli olduğunu sanmıyorum. Sizden ricam bir an önce herkes Genç`le tanışsın, aydınlansın diye tanıtım çalışmalarını artırmanız. Daha önce bazı okuyucu arkadaşların da önerdiği gibi bizlere broşürler gönderin, dağıtalım. Bu broşürleri web sitenizde de yayınlayın, mail yoluyla daha çok kişiye ulaştıralım. Şu an aklıma gelmeyen, yapabileceğimiz ne varsa ben hazırım. Allah yardımcınız olsun, saygı ve sevgilerimle..

Rumeysa KAVAKLI

Editör’ün Notu: Teşekkür ederiz Rumeysa. Broşürlerin web sitesinde yayınlanması teklifin harika, yeni tasarlanan sitemizde bunu yapalım inşaallah. Senin gibi gönüllü arkadaşlarımızın mesajlarında bizi esas heyecanlandıran ne biliyor musun? Güzellikleri paylaşma gayreti içinde olmanız... Bu sadece GENÇ derginin tanıtımı açısından iyi bir şey değil, esas sizin gibi gençlerin iyi, doğru ve güzel adına bir şeyler yapma iradesi ortaya koymanız açısından ümit verici. Ne güzel, ses veriyorsunuz ve biliyoruz ki oradasınız.

Temsilci Olabilirim

Merhaba, ben Elif YILMAZ, Konya Selçuklu Anadolu İmam Hatip Lisesinden. Dergi gerçekten çok güzel, severek okuyorum. Böyle bir derginin var olduğunu bilirken başkalarıyla paylaşmamak haksızlık olur. Bunun için sizden tanıtım broşürleri göndermenizi rica ediyorum. Ayrıca dergi için de aktif olarak bir şeyler yapmak isterim. Abone temsilciliği gibi mesela, bana yardımcı olursanız sevinirim.

Elif Yılmaz

Editör’ün Notu: Teşekkürler Elif. Konya GENÇ büromuza –ki Mevlana’ya çok yakın. 0.332.3537273- gidip gerekli bilgileri alabilirsin. Ne güzel, Selçuklu Anadolu İHL’ye gelirsek soracağımız birisi var, artık.

Her zaman olduğu gibi dergimizin Eylül sayısı da çok güzel olmuş, ellerinize, gönüllerinize sağlık. Gönüllü 100 Hareket başlıklı yazıda dikkatimi celbeden bir maddeyi sizlerle paylaşmak istedim. Her halükarda meseleyi aydınlatacağınızı biliyorum. 14. sayfada soldan ilk sütunda "BOL ÇOCUKLU BİR ORTAMA GİR BONİBON DAĞIT" sloganı... Çok cici görünmekle beraber biliyoruz ki BONİBON, özel bir firmanın ürünü. Bana göre bu maddeyi -daha az etkileyici olma riski bulunmakla beraber- "BOL ÇOCUKLU BİR ORTAMA GİR ŞEKER (çikolata) DAĞIT (Akide Şekeri olabilir :)" şeklinde değiştirebiliriz. Takdir sizin efendim.

Hatice KARADAĞ, Konya

Editör’ün Notu: Kısaltarak aldığımız mesajınızda gayet doğru bir tespitte bulunmuşsunuz. Burada firmanın verdiği adla yaygınlaşmış bir ürün söz konusu. Kimse kağıt mendil demez, Selpak der ya onun gibi... Amacımız çocukların hoşlanacağı şekerleme türü bir şey dağıtılması. Bu arada teklifiniz harika! Akide şekeri dağıtmak ne kadar bize has bir şey değil mi? Bunu düzeltelim; eksik olmayın efendim.

Ruhuma Dokundunuz

Derginizin son sayısına bayıldım. Özellikle Manifesto, Çelik Gibi Bir İrade İçin ve Genç Kalem köşelerine vuruldum. Bu dergide emeği geçen herkesten ALLAH RAZI OLSUN. Özellikle de o kalemlerden çıkan yazıları yazanlara da ayrıyeten çok teşekkür ediyorum. Başka ne diyebilirim ki? Yazılar ruhuma dokundu. İçimi okumuşsunuz.

Rabia

Editör’ün Notu: Biz de ne diyebiliriz ki sana Rabia? Allah herşeyi gönlüne gmre versin. Kalbimize dokundun, sağolasın.

Takibe Layık Yazarlar Var

Merhaba, GENÇ`in son 7 sayısını okudum. Elinize sağlık, gerçekten faydalı bir dergi çıkarıyorsunuz. Ben tabii bir okuyucu olarak dergiden çok yazarı dikkate alıyorum. GENÇ’te de takibe layık yazarlar var. Bunların genç kalemler oluşu sevindirici; Ali Düz, Rabia Gülcan ve Murat Sözer. Bu isimlere takdirlerimi sunuyor, kaleminize kuvvet demek istiyorum.

Sinan Demli

Her Satırını Okuduk

Onyedi yaşında bir genç kardeşinizim. Çanakkale`nin bir sahil kasabasında ikamet ediyorum. Dergimizin adını ilk olarak Haber 7 kanalındaki kültür-sanat programında duymuştum. O zamandan bu yana internet aracılığıyla takib etmeye gayret ediyorum. GENÇ dergimize ulaşmam hayli zor olduğu için bunu yapmak zorunda kaldım. Elimde dergimizin sadece bir nüshası var. Ama abone olmak niyetindeyim. Biz bu beldede birkaç arkadaşla birlikte kendi aramızda bazı etkinlikler yapıyoruz. Örneğin kısa film çekiyor, kitap okuyor, "ilmî" sandığımız –artık ne kadarsa- sohbetler ediyoruz. Birgün dergimizin o tek nüshasını koydum masanın üzerine. Arkadaşlar önce "magazinvari" veya "trend" içerikli bir dergi olduğunu sandılar, epey şaşırmışlardı. Şaşkınlıklarını gidermek için yazı başlıklarını okudum, bu kez iyice hayret ettiler. İnanın ki, her satırını okuduk derginin.Ve şuna kanaat getirdik ki, bu dergi "bizim zihniyet ve düşüncelerimizin, fikirlerimizin satırlara dökülmüş halidir." Onun için internet sitenizi hergün takip etmekteyim. İnşaallah daha sık güncellenmesini de bekliyorum. Ama abone olmak da istiyorum. Harcanan emeğin, dökülen terin heba edilmesi hiç hoş değil.

Efendim, size gönül vermemin, yüksek sempati beslememin bir diğer nedeni de, her alanda "helâl" bir model oluşturmanızdır. İslâm bir hayat nizamıdır. Bunun için kişiliklere ve hayata nüfuz etmelidir. Bir müslüman her alanda en iyisini yapmalıdır. Edebiyatta, sanatta vb. alanlar da bu böyledir. Sözü uzattığım için kusura bakmayın, heyecanıma veriniz. Son olarak ta şunu söylemek istiyorum. Ben, az da olsa kendi halimde amatör bir yazarım.Allah nasib ederse ileriki hayatımda bu sanatın bir yerlerinde olmak istiyorum. Üstadlarım, bana bir tavsiyeniz olur mu? Ne yapmam gerekir? Veya cüretkarca da olsa derginizde bir görev verme imkanınız var mıdır? Hayırlı çalışmalar diliyorum.

Taha Süren

Editör’ün Notu: Taha ile ayrıca iletişim kurduk ama bu heyecanlı mektubunu yayınlamadan da edemedik. Taha’larla gurur duyuyor, daha da önemlisi Rabbimize hamdediyoruz: Sesimize ses verdirtti, attığımız adımların boşa gitmediğini/gitmeyeceğini hissettirdi diye...

Bir Senelik Değerlendirme

Hadi Bilançomuzu Çıkarın

Tam bir sene geçti. Ne yaptık, ne yapamadık? Bunun değerlendirmesini elbette yapıyoruz/yapacağız. Ama bir de sizlerin yaptığı değerlendirmeler var. Bunları bizimle paylaşmaya ne dersiniz? Bir senelik bilançomuzu çıkarın ve gönderin bize yayınlayalım. Bu sayıda Hatay’dan Esra’nın mektubu. Esra bir GENÇ gönüllüsü. Evet, o bir dertli. Gönderdiği mektubunun bu şekilde yayınlanacağını muhtemelen bilmiyor. Bu yüzden de rahat, samimi ve içinden geldiği gibi yazmış. Buyurun okuyalım:

GENÇ Olmak Ne Demek

Esra Kuyubaşıoğlu/Hatay

“Gençliğim bir kuş imiş tutamadım

Yaşlılık bir yük imiş atamadım” diyenlerden olmak istemiyorsanız Genç size gereken kapıyı açıyor, bir ufuk çiziyor. Hani fotoğraf çekilirken bir ağırlık, bir endam katsın diye ufka bakarsın ya; hadi şimdi de GENÇ’in çizdiği ufka bak. Ne görüyorsun?

-Kendini mi?

Haklısın insan kendini görüyor. İsteklerini, hayallerini, nefret ettiklerini, çok sevdiklerini, inancını, ulaşamadıklarını... Kısaca her şeyi...

Okuyunca Genç olduğunu daha doğrusu olman gerektiğini anlıyorsun. Peki soralım kendimize Genç olmak nedir?

Bu soruyu ben tek başıma cevaplayamam. (Hem de bu kadar kısa sürede. J) Ama en azından sorarım bu soruyu. Çünkü biliyorum ki doğru soruyu sormak yanıtlamanın yarısıdır.

Genç olmak;

Davası olmak demek.

Savunduğu veya reddettiği bir şeyler olması demek.

İnançlı olmak demek.

İnancından taviz vermemek demek.

Gerekirse nara düşmek, dert ateşiyle yanmak demek.

Bir hedef edinmek,

Saygılı, sevgili, sevecen, duygusal, otoriter, düşünceli olmak, kısaca olumlu düşünceye sevk eden olmak demektir.

Dahası da var da ben şu an bulamıyorum.Zaten bunlar bir kalemde anlatılacak şeyler değil.

1 yıldır GENÇ’im bunu anlatmaya çalışıyor. Bu soruyu cevaplamaya...

Başarıyor da.

Bir şeyleri kıpırdatıyor içimizde.

Bu yüzden farklıdır GENÇ, gönlümüzde ve gözümüzde.

Teşekkür Ederiz GENÇ olanlara..

GENÇ olmak/ GENÇ kalmak/ GENÇ olmak davasına…


GENÇ'ın Yazısı.