Hatice Şahin, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Yüksek Lisans mezunu. 2006 yılı Eylül ayında Gümüşhane Kelkit`te sözleşmeli Kur`an kursu hocası olarak göreve başlamış. Buraya kadar normal. İlginç olan Şahin’in geliştirdiği yeni bir teknikle hafızlık süresini 2 aya indirebilmesi. Şimdiye kadar 9 öğrencinin hafız olduğu bu yeni tekniği kendi hafızlığını korumak üzere yaptığı çalışmalar sırasında geliştiren Hatice Hanım, şimdi süreyi bir aya indirmenin çalışmaları içerisindeymiş.

Şahin’in hafızlık tekniği şöyle işliyor: Sûreler kolaydan zora doğru sıralanıyor. Daha sonra bir sayfa alınarak 3`e bölünüyor. Önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5`er 5`er ezberleniyor ve daha sonra birleştirilerek tekrar yapılıyor. Sonra ikinci sayfaya geçiliyor. Onun ezberinde de aynı metot izlenerek sayfa ezberleniyor. Sonra 1 ve 2. sayfa tekrar okunuyor ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor. Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruysa ikinci 10 sayfaya geçiliyor. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunuyor ve 4 kişiye dinlettiriliyor. Böylece 20 sayfa ezberlenmiş oluyor.

İki aya sığan hafızlık programında hafıza teknikleri, diyet, öğle uykusu, sinema saati, gezi ve piknikler var. Hep hafız olmak isteyip de bunu başaramamış olanlar, artık yeniden ümitlenebilirsiniz.


GENÇ'ın Yazısı.