M. Emin Kul

Yeni anayasanın; hak ve özgürlüklere dayalı, bu çağın gereklerini gözeten ve muasır medeniyetin unsurlarını içine alacak şekilde olacağı beklentisi, bir takım özde değil sözde çağdaşları kaygılandırıyor. Her kafadan çapına uygun kehanetler havalarda uçuşuyor: böyle giderse Malezya oluruz, üniversitelerde yasaklar kalkarsa başı açık kimse kalmaz, bunlar bize mahalle baskısı uygular; bunların başlıcaları.

İlerlemekten korkan ilericilere, değişimden korkan devrimcilere, ışıktan korkan aydınlıkçılara, demokrasiden korkan demokratlara, milletinden korkan ulusalcılara; istiklal marşındaki üstadın ilk sözü ile seslenelim: Korkma!

—Korkma! Bu millet değil mahalle baskısına; derin ya da sığ baskının her türüne pabuç bırakmadı. Güç elindeyken ”benim gibi düşünmeyenler insan bile değildir” diyenlere notunu verdi, yolladı.

—Korkma! Tarih boyunca bu millet devletini hep lider ülke yaptı, hele bir yasakçı Enver hocanın Arnavutluğu olmaktan kurtulalım da Malezya bile Türkiye olur.

—Korkma! Yasakçılıkla eğitim hakkı elimden alınır, okullara beni sokmazlar diye. Bu millet onun acısını çok iyi bilir o zulmü bir daha kimseye yaşatmaz. Ama tercihin bu ülkede her türlü ayırımı reddedip beraber okumak değilse, Güniz sokakta hangi kıyafetle nerede okunacağını bir bilen var, sor bakalım dünyada sana uygun neresi bulunur.


GENÇ'ın Yazısı.