Sokrates, öğrencilerinden birinin elinde saz görmesi üzerine; öğrencisinden kendisine saz çalmayı öğretmesini istedi. Ancak meşhur filozofun saz dersini bedavaya getirmeye çalışması ise dikkatlerden kaçmadı.

Sokrates davasında karar açıklandı. Ünlü filozof, temyiz yolu kapalı olmak suretiyle; dama mahkûm edildi. İnfazın en fazla birkaç gün içerisinde, itibarlı kişilere uygulanan; baldıran zehri içirmek suretiyle tatbik edileceği de karara bağlanmış durumda. İnfaza birkaç saat kala, Sokrates ve bir öğrenci arasında yaşananlarsa “Bedavacılığın bu kadarına da pes doğrusu. Koskoca filozofun yaptığına bak!” dedirtecek cinsten…

Anlatılanlara göre infazına birkaç saat kalan Sokrates, öğrencilerinden birinin elinde bir saz görmüş ve sazın nasıl çalındığını öğrenmek istemiş. Öğrencisi şaşkınlık içinde:

“Üstadım! Az sonra zehri içeceksiniz. Çalmaya vaktiniz olmayacak ve bir zevk duymayacaksınız” demiş.

Sokrates, öğrencisine ölmeden önce son dersini şu sözlerle vermiş:

“Evladım! Asıl zevk çalmakta değil, çalmayı öğrenmektedir.”

Sokrates’in sözleri her ne kadar felsefe camiasında olumlu yankı bulsa da, kimi çevreler; meşhur filozofun, saz dersini aldıktan hemen sonra ödeme yapmadan zehri içme niyetinde olduğuna dair iddiaları dile getirmekten çekinmiyorlar.


GENÇ'ın Yazısı.