Selman Sami Taşçı / Genç Haber Merkezi / @selmantsc

Dün Hâce Musa Topbaş Efendinin ahirete göçmelerinin seneyi devriyesiydi.

Musa Efendinin dili hep Allah derdi, sadece Allah’a yönelmişti. Dünya’nın hak olmadığını, dünya nimetlerinin tat vermediğini anlamış, gerçek lezzetlerin sadece Allah katında olduğunun idrâki içinde yaşamıştı. Hiçbir meşgûliyet, onu Hakk ile beraber olmaktan alıkoymadı.

Hâce Musa Topbaş Efendinin en zor zamanlarında bile dilinden sadece Allah kelimesi çıkmış, böylece zikir terbiyesinin en güzel örneğini sunmuştur. Ömrünün son üç yılında ve bilhassa vefatına yakın aylarda sıhhatten düştü… İlk önce böbrekleri rahatsızlık gösterdi. Ardından çeşitli sağlık problemleriyle gittikçe sağlıktan düşmüştü… Buna rağmen bütün gücüyle "Allah, Allah..." diye zikir hâlindeydi. Ve 16 Temmuz 1999 Cuma günü, Cuma ezanı okunurken Hakk’ın rahmetine kavuştu…

Kabirleri Sahrayıcedit kabristanındadır.

Musa Topbaş Efendinin ahirete göçmelerinin seneyi devriyesinde, bize miras bıraktığı sözlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak isterim:

-Ömrüm boyunca hep Allah`a (c.c) kul olmaya çalıştım. Mümine yakışan kaliteli kul olmasıdır.

-Her şey boş; Allah`a kulluktan başka...

-İhvanı hep sevdim. İhvanın kıymetini bilmek lazım. İhvan demek Allah`ı seven kul demek.

-Ömrüm hep ağlamakla geçti...

-Bütün mahlukatı sevdim. Hayvanatı nebatatı sevdim. Herşeyi, herkesi sevdim. Bir insan yanlış söylese de onu yine sevmek lazım. Allah (c.c) düşmanları müstesna, onlar sevilmez.

-Allah ömür verirse tam bir kulluk yapmak isterim. Gaye; kulluğun her hususta tam yapılması illa rızasına uygun kul olmak...

-İhvanın sükûtu da sohbettir.

-Anadoludan gelenlere hizmet edelim. Sıhhatim olsa ben de hizmet etmek isterim.

-Hizmetle yorulan hizmetle dinlenir.

-Merhamet her şeyin başıdır.

-Ariflerin abdest alma adabının sonunda suyun az kullanılması tavsiye edilir. İsraftan herkes ve her seviyedeki insan kaçınmalıdır.

-Dünya da boş ukba da boş; illa Cenâb-ı Hakkın rızası...


GENÇ'ın Yazısı.