Sami Akbıyık

Manevi esintilere ihtiyaç duyan arkadaşlarımıza kesinlikle Ramazanda umre ziyareti tavsiye ediyoruz. Hem iftarı Peygamber efendimizle birlikte güzeller güzelinin evinde açmak, Teravih namazlarını onunla kılmak bu fani bedende tadılabilecek en büyük lezzet. Hadi gelin, bizler GENÇ gönüllüleri buradayız.

Güzeller güzeli Medine şehrindeki Ramazan ayının ve bu mukaddes topraklardaki iftarların zariflikleriyle yoğrulduk bu ay. Bu ay ki, bütün ayların sultanı, gönüllerin şifası, hoşgörünün fermanı.

Medine’de Ramazan ayının, ülkemizden çok farklı ve coşkulu bir şekilde kutlanıyor olduğu aşikâr. Öyle güzel, öyle dolu, öyle hoş ki tadına doyum olmuyor. Ramazan ayında umreye gelenler bunu bilir. Nitekim bu muhabbetin lezzetini tadanlar her yıl Ramazan ayında tekrar tekrar gelmek istiyorlar bu mukaddes topraklara.

Ramazandaki coşku ikindi namazının hemen ardından başlıyor Resulün mescidinde. Mescidi Nebevi’nin içinden bahçesinin dışlarına kadar her yer iftar sofralarıyla donatılıyor. Her milletten insan tek vücut halinde Resulün evine, iftara akın ediyor tek bir niyetle. Her yer tıklım tıklım doluyor. İftarlarda örnek yardımlaşmalara şahit oluyoruz. Sanki hayır için insanlar birbirleriyle yarışıyorlar. Biz de o atmosferin bereketiyle bir şeylere derman olabilme isteğiyle çırpınıyoruz.

Dikkati çeken bir şey var: Sofraların kurulmasına yardımcı olanların geneli gençlerden oluşuyor. Burada “ah gençler olmasa ne olurdu bu fani dünyanın hali?” demekten alamıyorum kendimi. Hoş görüle…

Ravza`nın bahçesindeki sofraların geneli pilav sofraları olduğu için onlara rağbet diğerlerinden daha fazla oluyor. İçerideki sofralarda sadece hurma, ekmek ve yoğurt var çünkü. Dışarıdaki sofraların birinde çalışan gönüllü Türk gençlerinden birisine soruyoruz:

-Bu sıcakta çalışmak sizleri yormuyor mu?

Verdiği cevap müthiş:

- Resulün evinde, O’nun misafirlerine hizmet etmek, iftar açtırmak herkese nasip olmaz. İşte GENÇ`le birlikte yetişen yeni gençlikteki şuur bu. Genç gönüllüler bunlar. Polat, Memati olma hevesinde değiller. Kendi değerlerine bağlı kalarak, kendi kalarak düşünce estetiği, yaşantı tarzıyla ideal gençler olmak derdindeler. Şanlı ecdadın şerefle yaşadığı bir mazisinin olduğunun şuurunda, o şanlı ecdadın torunları olmaya azimli gençler…

Hani bir mevsim gelir herkes tarafından sevilir ya, işte Medine deki o mevsim Ramazandır. Zengini, zekatının en güzel noktaya ulaştığı düşüncesiyle, fakiri ise bereketin sevinciyle şükürler eder bu zamanda. Biz de şükranlar sunuyoruz alemlerin Rabbine bize hizmet lezzeti tattırdığı için. Özellikle de buraların aşkını kalbimize lutfettiği için:

Bir canın aşkıyla büyüdüm ki o can, canlardan öte.

Bu can bu toprakta doğdu, nasip ola bu toprakta öle.

Bu cihanda da, bu tende de canlar feda cananı Resule

Ey Müştak ulaştır bizi ak yüzlerle rahmeti Rabbülalemine.

Manevi esintilere ihtiyaç duyan arkadaşlarımıza kesinlikle Ramazanda umre ziyareti tavsiye ediyoruz. Hem iftarı Peygamber efendimizle birlikte güzeller güzelinin evinde açmak, Teravih namazlarını onunla kılmak bu fani bedende tadılabilecek en büyük lezzet. Hadi gelin, bizler GENÇ gönüllüleri buradayız.


GENÇ'ın Yazısı.