Sokak köpeğinin etrafında pervane gibi dönen, öpüp koklayan, yedirip içiren, hizmet eden berduş, akli dengesinin bozuk olduğu gerekçesiyle akıl hastanesine kaldırıldı.

Günlerdir bir sokak köpeğini öpüp, okşayan, etrafında pervane olup hizmet eden evsiz vatandaş, çevredekilerin durumu belediyeye bildirmesi üzerine; belediye sağlık ekipleri tarafından bir müddet alıkonulduktan sonra, akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı. Akli dengesinin yerinde olup olmadığının anlaşılması amacıyla bir dizi testten geçirilen evsizin isminin Mecnun olduğu öğrenilirken, hastane yetkilileri, söz konusu şahsın hareketleri dışarıdan bakıldığında dengesiz gibi görünse de, yapılan tıbbi incelemelerde bu yönde herhangi bir bulguya rastlanmadığını açıkladı. Tıbbi testlerin ardından durumunun netleşmesi amacıyla hastane başhekiminin gözetiminde müşahedeye alınan şahısla yapılan mülakat sonucunda Mecnun isimli berduşun, deli değil bilakis ortalamanın üzerinde bir zekâya sahip olduğu anlaşıldı. Hastane Başhekimi’nin, aktardığı bilgilere göre:

Başhekim tarafından Mecnun isimli şahsın, “ortalamanın üzerinde bir zekaya sahip” şeklinde tanımlanmasına yol açan diyalog ise şu oldu:

“Ey Mecnun! Bu ne biçim sersemlik! Köpek daima pis şeyleri yer, kendisi de pistir, ardını bile diliyle temizler.”

Mecnun: “Gel de bu köpeğe benim gözümle bir bak! Bu köpek, Leyla’nın mahallesinin bekçisi. Gönlüne bak ki nereyi yurt tutmuş! Leyla’nın mahallesinde yurt edinen köpeğin ayağının bastığı toprak bile aslanlardan yeğdir…”

Mecnun isimli şahıs, akli dengesinde bir bozukluk olmadığının anlaşılmasının ardından serbest bırakılırken, belediye ekiplerince itlaf edilmek amacıyla peşine düşülen köpeğin ise ele geçirilemediği, şu an için nerede olduğuna dair herhangi bir bilgiye de sahip olunmadığı öğrenildi.


GENÇ'ın Yazısı.