Özgül Bozkuş

Soru: 22 yaşındayım. Gece kabus görerek uyanıyorum. Gece korkuyla uyanıyordum ancak son zamanlarda bu her gece olmaya başladı. Uyumaktan korkar hale geldim, gündüz ve gecem karıştı. Doktora gittim ilaç tedavisi uyguladı ama değişen bir şey olmadı ben de ilacı bıraktım. Çözüm bulamıyorum önerilerinizi bekliyorum.

Cevap: Kabus görerek uyanmanız ciddi bir probleme işaret. Yalnız daha önceden de korkularınızın olması, bu ciddi konuyu uzun süre yaşadığınızı ama ciddiye almadığınızı gösteriyor. Korkular, insanın hayatında var olan bilinmesi gereken duygulardan biridir. Her insanın yaşına ve bulunduğu konuma göre korkuları vardır. Bebeklerin annesizlik korkusu, gençlerin beğenilmeme korkusu, öğrencilerin okul korkusu gibi. Korkular insanı doğruya yöneltir ama korkunun insana hakim olduğu durumlar hariç. Sizin gece korkuyla uyanmanız çocukluk ya da ergenlik döneminde ruh halinizi etkileyen önemli problemler yaşadığınızı gösteriyor. Bu problemler uyku sırasında korkulu rüyalar, korkuyla uyanma veya kabus halinde görülür. Vücutta bu korkulara bağlı terleme, titreme, nefes darlığı, anlamsız bakışlar ve zor sakinleşen durumlar gözlenir.

Peki bu korkuların kaynağı nedir?

Bu korkuların kaynağı uyku sırasında ani sesle uyanma, korku filminden aşırı derecede etkilenme, gece aile ortamında üzücü bir olayla karşılaşma, anne-babanın sürekli tartışması, şiddete maruz kalma, hırsızlık, bilinmeyen varlıklardan korkma, gelecek endişesine bağlı aşırı düşünme gibi nedenlerdir. Bunlardan bir ya da bir kaçı ciddi olarak daha önceki zamanlarda sizi etkilemiş ve gerekli ilgi gösterilmediği için çözüme de ihtiyaç duyulmamış. Şu an yaşadığınız belki de basit olan bir konu sizdeki önceki korkuları tetiklemiş. İlaç sadece size geçici bir sakinlik sağladığı için gerçek bir çözüm değildir. Mutlaka nedene bağlı çözüm bulunması gerekir. Ailenizle beraber psikoterapi desteği almanız sorunu ortadan kaldıracaktır. Yalnız kendinizi bu bilgiler doğrultusunda tahlil ederek çözmeniz de mümkün. Çünkü beyninize korkularınızı yenme noktasında emir verebilirsiniz. Uyumadan önce asla gergin ve korkulu programlar izlemeyin, tartışmalı ortamlarda bulunmayın, yatacağınız odayı havalandırın, odanız tamamen karanlık olmasın. Bunun yanında ıhlamur veya oğulotu çayını yatmadan önce bir bardağı geçmemek şartıyla içmeye gayret edin, dua etmeyi de ihmal etmeyin. Selamlar.


GENÇ'ın Yazısı.