Bu sayıda röportajını okuyacağınız Nurettin Durman, İsmet Özel`e bir türlü zengin olamadığından yakınınca Özel ona kayda değer bir soru sormuş: “Zenginliğe niyet ettin mi?” Durman olumsuz cevap verince de taşı gediğine koymuş: “Tabii niyet etmeyince zengin de olamazsın.” Olmak ya da yapmak derdindeki herkesin atacağı ilk adım bu işte: Niyet etmek. Niyet, eskimez ifadesiyle azm ü cezm ü kast eylemek demek. Yani hedefe kilitlenmek, bir başka ifade ile adanmak. Aslında yapıp ettiklerimizin hepsinin altında bir takım maksatlar var. Hani Evliya Çelebi, bir senfoni orkestrasının konserine gitmiş de çıkışta “Hepsi tek tek güzel çaldılar da bir türlü icra-ı ahenk edemediler” demiş ya... Önemli olan maksatlarımızın bir icra-ı ahenk etmesi, bir hedef birliği içerisinde uyumlu hale gemesi. İşte niyet bunu sağlıyor. Niyet ettiğimiz zaman ne oluyor biliyor musunuz? Sırrına vakıf olamadığımız bir şekilde sanki kainattaki herşey bize yardıma koşuyor. Hem de el birliği ile... Yollar açılıyor yani. Bu neden böyle oluyor? Çünkü Rabbimizin vadi var: O her isteyene istediğini verecek. Bu yüzden ne istediğimizi iyi bilmeli ve buna “niyet ettim...” diyerek kendimizi adamalı. O zaman başarı çabuk gelecek. Mesela, “niyet ettim adam olmaya” demeli tez elden. Hayat kısa, ömür emellere kafi değil. Rabbimizin belki hayatta bir kez vereceği niyetimizi gerçekleştirme fırsatını gel-geç sevdalarla harcamamalı.

***

Mersin ve Balıkesir’de düzenlediğimiz GENÇ Şölenleri harika oldu. Arkadaşlarımız ve özellikle de iki şehrimizdeki GENÇ Temsilciliklerimiz, düzenledikleri organizasyonlardan yüzlerinin akı ile çıkmayı başardılar. Heyecan ve coşkuya ise zaten diyecek yoktu. Bizi yalnız bırakmayan binlerce Mersinli ve Balıkesirliye buradan teşekkür ediyorum. Bu tür şenlikleri düzenlemeye devam edeceğiz. Bununla ilgili haberleri iç sayfalarımızda bulabilirsiniz. Hedeflerimiz belli: Dergimizi tanıtmak, niye yola çıktığımızı anlatmak ve kendimize derttaşlar bulmak… İki geceden sonra bu konudaki ümidimiz arttı; çıktığımız yolda bize –inşaallah- bahşedilecek çok güzellikler olacak. Rabbimiz niyetimizi halis eylesin, olanı biteni rızası istikametinde telif eylesin, bir sonraki adımlarımızı da meşru dairede ilham eylesin. O yürütmezse, nasıl yürürüz, nereye gideriz? Dahası niye gideriz ki zaten? Layık eylesin, mahçup eylemesin.

***

Genç gönüllüler gittiğimiz her yerde bizimle birlikte olmaya devam ediyorlar. Arkadaş ve derttaş halkamız her geçen gün daha da genişliyor. Bu da ayrı bir şükür vesilesi. Kendimizi adam etme yolunda, birbirimize hakkı ve sabrı tavsiye edebileceğimiz, gözlerinin içine baktığımızda bütün derdimizi paylaşabileceğimiz gönül dostlarının olması ne büyük bahtiyarlıktır Rabbim! Şuna inanıyorum: Bu birliktelik ötelere taşacak bir birlikteliktir. Muhabbetimizi bu dünya kesmez. Anladınız siz onu.

***

Hediyeli abone kampanyamız devam ediyor. GENÇ Gönüllülere yönelik özel fırsatlar –özellikle de yurt dışı gezileri- belli bir heyecan uyandırmışa benziyor. Devamını bekliyoruz. Bakalım kaç kişiyi Umreye, Bosna’ya, Mısır’a ve Şam’a göndereceğiz? Hadi GENÇ kervanı kalkıyor arkadaşlar, elinizi çabuk tutun!

***

Bayram geldi, hoş geldi. Bu ay Arafat’ın şenleneceği bir ay olacak. Kutlu ve mübarek olsun.

Bir sonraki sayıda buluşmak ümidiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.