Geçtiğimiz ay Hürriye`te Facebook`un tehlikeleri üzerine çıkan bir dizi haberden sonuncusu şöyle: “İnsanların kimlik bilgilerini depolayan Facebook`un ciddi bir tehdit haline geldiği iddia ediliyor. (Kim ediyorsa?...) Kullanıcılar, hayat hikayelerini, özel bilgilerini ve arkadaşlarını Facebook`la tüm dünyaya açıyor. Yıllardır görüşmeyen arkadaşları bu site sayesinde bulmak sevindirici ama ya tehlikeleri... Hatta tanıdıklarınız yüzünden sorgulanmak ve ilginiz olmayan olaylara isminizin karışma olasılığı bile var.

Kredi Kartınız Tehlikede

Facebook`taki kimlik bilgilerinin kredi kartı sahtekarlarına hizmet ettiği iddia ediliyor. Güvelik ayarlarının (privacy) kullanıcı tarafından değiştirilmemesi durumunda, her türlü bilgi başkaları tarafından görülüyor. Bilgiler arasında e- posta, işyeri bilgileri, doğum tarihi, politik görüş ve kadınların kızlık soyadı da bulunuyor. Gizlilik ayarları yapıldıysa bile phishing (sahte e-postalarla kredi kartı numarası sorarak dolandırma yöntemi) saldırılarıyla karşılaşmak mümkün.

Casusların Hizmetinde

İstihbarat örgütlerinde size ait bir dosyanın bulunduğunu söylemiş olsalardı ve o dosyada birçok resminizle beraber hangi okullara gittiğiniz, hangi işlerde çalıştığınız ve çalışmakta olduğunuz, kimlerle arkadaşlık ettiğiniz, nerelere gittiğiniz, resimlerle belgelenmiş olsaydı. Panikle ne yapacağınızı şaşıracağınıza kuşku yok. Ama artık bu bilgileri kendi elimizle tüm dünyaya sunuyoruz. Facebook`ta bir sayfa açmak yeterli...” Tam da; artık dünya çapında Micorosoft benzeri bir tekel haline gelen Google`ın, Facebook`u satın almak isteyip bunu başaramaması ve Facebook`a rakip benzer siteleri kendi bünyesi altında birleştirip, Facebook`a savaş açması üzerine... Doğrusu Hürriyet`in ilginç bağlantıları olsa gerek.


GENÇ'ın Yazısı.