Bizans İmparatoru Nikeforos, Abbasi Büyükelçisini zindana attırdı. Seyyid Cafer Abbasi halifelerinden Harunu Reşit (789–809)  döneminde Baba Maksut ile birlikte İstanbul’a Müslümanlar ile Bizanslılar arasındaki gerginliği gidermek amacı ile gönderilmişti.

İstanbul bilindiği üzere Müslümanlar tarafından 17 kez kuşatılmıştı… Abbasiler tarafından gerçekleştirilen son kuşatmanın kaldırılması sırasında bir de anlaşma yapılmıştı. Anlaşma şartlarına göre İstanbul’da bulunan Müslümanların tüm hakları korunacak, özellikle vefat eden Müslümanlar için ayrı bir mezarlık yeri tayin edilecekti… İşte Seyyid Cafer’de bunun için gelmişti. Amacı İstanbul’da bulunan Müslümanların halini kontrol etmekti.

Halife’nin Büyükelçisi Seyyid Cafer, Kocamustafapaşa’da birçok Müslüman’ın öldürüldüğünü, cesetlerinin gömülmesine izin verilmediğini görmüş ve bunun üzerine Bizans İmparatoru I. Nikeforos’un huzuruna çıkarak gördüklerini anlatmıştı.

Görgü şahitlerinden edinilen bilgilere göre; Büyükelçi, İmparator’a biraz da sert çıkarak “Allah’a inanan insanların böyle gaddarlık yapamayacağını” söylemesi üzerine İmparator kızdı ve Büyükelçi’ye ders vermek için onu zindana attırdı.Seyyid Cafer ile birlikte gelen El Maksut, Büyükelçi’nin zindana atılması üzerine hemen Bizans Sarayı’na giderek İmparator Nikeforos’la özel görüştü ve Halife’nin bu olayı duyduğu takdirde zaten yeni kaldırılan kuşatmanın tekrar olabileceğini hatırlattı.

Bunun üzerine paçaları tutuşan İmparator, derhal Müslüman cenazelerin kaldırılmasını bir daha bu tür olaylara meydan verilmemesi için bölgenin koruma altına alınmasını sağladı. İmparator ayrıca yaptığı hatayı tamir etmek için, bizzat bölgeyi ziyarete giderek Müslümanların gönlünü aldı.

Zindana atılan Seyyid Cafer’in buradaki durumuyla ilgili çelişkili bilgiler de gelmeye devam ediyor: Zindanda kendisine su verilmeyen Seyyid Cafer’in, dua ederek zindanda hem de kaldığı yerin hemen yanında bir su kuyusu açtığı iddia ediliyor…

Hücrede çıkan bu suyun; zindan denize sadece 10 metre uzaklığında olmasına rağmen tatlı ve içilebilir durumda olduğu da haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında. Bir diğer iddiaya göre ise de Bizans İmparatoru Nikeforos’un emriyle zincirlenen Seyyid Cafer’in, bir süre sonra zincirlerinden nasıl olduğu anlaşılamayan bir şekilde kurtulduğu görülmüş ve bunun üzerine tekrar zincire vurulmuş. Ancak, bu zincir de yok olmuş. Bunun üzerine Zindancıbaşı’nın da Müslüman olduğu gözlemlenmiş…


GENÇ'ın Yazısı.