İbni Abbas’ın (r.a.) Hz. Aişe’nin (r.a.) yanına gelerek, kendisine oldukça ilginç bir soru yönelttiği öğrenildi. Hz. Aişe’nin(r.a.), İbni Abbas’ın (r.a.) sorusuna verdiği cevapsa pek çok abidi üzecek cinsten.

İbni Abbas’ın (r.a.), Hz. Aişe’nin (r.a.) yanına giderek: “Ey müminlerin annesi! Adamın biri –geceleri- az namaz kılıyor, çokça uyuyor bir diğeri ise çokça namaz kılıyor ve az uyuyor. Sence hangisi değerlidir?” şeklinde bir soru yönelttiği öğrenildi.

Hz. Aişe (r.a.) validemiz ise İbni Abbas’ın (r.a.) bu sorusunu şu şekilde cevapladığı bildirildi: “Ben de Hz. Peygamber’e (s.a.v.) böyle sormuştum da ‘En iyileri en akıllılarıdır’ cevabını vermişlerdi. ‘Ey Allah’ın Rasulü! Ben ibadetlerini soruyorum (sizse akıllarından bahsediyorsunuz)’ dediğimde ise ‘Ya Aişe(r.a.)! İnsanlar akıllarından hesaba çekilirler. Kim daha akıllıysa hem bu dünyada hem de ahrette daha üstündür’ buyurmuşlardı.”

Aynı konuyla ilgili olarak İbni Ömer’in (r.a.) rivayet ettiği bir başka hadis-i şerifte ise Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “Aklının sağlamlığını bilmeden kişinin Müslümanlığına hayran olmayınız” şeklinde buyurdukları öğrenildi.

Söz konusu rivayetler üzerine mikrofon uzattığımız uzmanlar ise ağız birliği etmişçesine sadece tek bir yorumda bulundular: “Allah akıl fikir versin”…


GENÇ'ın Yazısı.