Kumar illeti can yakmaya devam ediyor. Gün geçmiyor ki kumar yüzünden yıkılan bir aileye, varını yoğunu kaybeden bir derbedere dair habere rastlamayalım. İşte nice canlar yakan, nice ocaklar söndüren kumar illetinin son kurbanı ise esmer tenli bir köle olan Hz. Lokman’ın (a.s.) zengin efendisi oldu. Tavlaya olan aşırı düşkünlüğüyle tanınan Hz. Lokman’ın (a.s.) efendisi, oynadığı bir tavla oyunu sonucunda varını yoğunu kaybetti.

Hz. Lokman (a.s.) esmer biriydi. Allahü Teâlâ’dan kendisine hikmet verilmişti. İsrailoğulları’ndan biri tarafından 120 gram altına karşılığında satın alınmış bir köleydi. Efendisi iflah olmaz bir tavla tutkunu olup, evinin önünden de bir nehir akardı. Bir gün adamın biriyle; yenilenin, nehrin tüm suyunu içmesi yahut ağır bir bedel ödemesi şartıyla tavla oynadı ve yenildi.

Yenen kişinin “Ya suyu iç ya da bedel öde!” demesi üzerine: “Suyu içemem. Bedeli ödeyeyim. Ne istiyorsun?” diye sordu. Adam: “Ya gözlerini çıkarayım ya da tüm malını mülkünü bana ver. İki ışıktan biri… Seçim senin.” deyince bir gün süre istedi. Üzüntülü bir şekilde evine döndü. Akşamüzeri Lokman (a.s.), sırtında bir bağ odunla geldi ve efendisine selam verdi.

Sonra, sırtındakileri yere bıraktı. Efendisi, kendisini gördüğünde hep dalga geçer; karşılığında güzel sözler işitip, şaşırırdı. Varıp yanına oturdu. “Seni üzgün görüyorum” deyince efendisi yüzünü çevirdi. Üç defa tekrarladı. Üçüncüde de aynı tepkiyi aldı. Nihayet: “Bana ne olduğunu söylersen belki bir çare bulurum” demesi üzerine; efendisi, olup biteni anlattı.

Lokman (a.s.): “Üzülme! Bir çözüm yolu vardır” dedi. Efendisi: “Nedir?” diye sorunca şunları söyledi: “Adam, yarın geldiğinde ‘Nehrin suyunu içmek istiyorum ama iki kıyı arasındakini mi yoksa akanı mı içeyim?’ de. Sana ‘İki kıyı arasındakini iç’ diyecek. O zaman ‘Akmasını durdur ki içebileyim’ dersin. Suyun akışını durduramayacağına göre de borcunu ödemiş olursun.”

Efendisi Hz. Lokman’ın (a.s.) söylediklerinin mantıklı olduğunu gördü ve sevindi. Sabah olunca adam geldi ve: “Sözünü yerine getir” dedi. Efendi: “Evet ama akanı mı iki kıyı arasındakini mi içeyim?” diye sordu. Bunun üzerine adam: “İki kıyı arasındakini iç” dedi. Efendi: “Öyleyse akmasını durdur ki içebileyim” diyerek hasmını mat, ardandan da Hz. Lokman’ı (a.s.) azat etti.


GENÇ'ın Yazısı.