Kış geldi çattı. Şehr-i İstanbul üzerine bir de kara bulutlar çöküp, zaten erken kararan günü daha da bereketsiz kıldığında sanki sadece baharlar da gezilir duygusuyla kepenkleri kapamayın. Güzergahlardan güzergah beğenin, çünkü bu kadar zenginliği hiçbir şehirde bulamazsınız.

Ortaköy, Yahya Efendi dergâhı ve Rumeli Hisarı üçlüsüne ne dersiniz?

Can dostlarınıza haber verin. Sabah saatlerinde Ortaköy Camii’nde buluşup; Sultan Abdülaziz’in kızı Esma Sultanın yalısı, Ortaköy camii ve İstanbul boğazını tek bir çerçevenin içinden seyretmenin zevkine varın

Abdülmecit döneminde (1853) Dolmabahçe’yle aynı zamanda Mimar Balyan ailesi tarafından yapılmıştır. İstanbul silüetinin demir taşlarından olan camii boğazla bir bütün oluşturur. Kıyı şeridinde iç bükey camlarıyla, billur kadar aydınlık, denizin bir parçasıdır. Güvertede namaz kılar gibi kılarsınız namazınızı.

Soğuk demeyin açık havada boğazın esintisiyle canlanıp, sıcacık zencefilli, tarçınlı salep ile içinizi ısıtın.

Rotanızı Hızır’ (AS) la yakınlığı ile tanınmış, İstanbul’un dört koruyucusundan birine; Yahya Efendi’ye çevirelim. Etrafı yaşadığı döneme ait mezarlarla süslü dergahın bahçesine girer girmez sizi karşılayan huzur, Yahya Efendi’yi ziyaretiniz sırasında da, gün boyunca size yoldaş olur.

Yahya Efendi ve Kanuni Sultan Süleyman aynı gün dünyaya gözlerini açan iki süt kardeştirler. Gökleri satır satır okuyabilen Yahya Efendi hazretleri, tüm insanlığa kıymet verir; balıkçıyı, kayıkçıyı, çoluğu çocuğu ayırt etmez. Yumuşak huyludur. Gerektiğinde haklının hakkını padişahtan bile “Baksana bre süt kardeş; ele geçirdiğin mal, helal değil ise saltanatın haram sana!” diyerek almasını bilir. Her kezi titreten Kanuni de baş eğip izahat vermek zorunda kalır.

Sonra Rumeli Hisarı’na gelin. Fatihlerin fatihi tarafından 1453’te dört ay gibi inanılmaz bir sürede inşa edilen Ortaçağ’ın en büyük ve kuvvetli hisarı. Her kulesi bir paşa tarafından inşa edilir. Fatih Sultan Mehmet bizzat deniz tarafının inşasını üstlenir. Saruca Paşa, Halil Paşa ve Zağanos Paşaların adları yaptıkları burçlara verilir.

Peygamberimizin mübarek adını toprağa mühürleyen hisar; uzaktan bakıldığında İslam harfleriyle “MUHAMMED” yazısını yeryüzüne kazır. İçinde barınan camiden kimselerin haberi yoktur. Yıkık minaresiyle her konser gecesi can çekişen cami yeryüzüne kutlu Peygamberin ismini yazan duvarlarla dertleşir. Ne yazık k, gecenin ve müziğin ahengine kapılan yerli halkın kalbi bu sesleri duyamayacak kadar katılaşmıştır.


Hande Berra'ın Yazısı.