İnsanın kendine verdiği sözler, kendine biçtiği roller, gerçekleştirmek istediği rüyaları vardır. Bir de hayatın gerçekleri tabii. Tarih, birincisinin peşinden koşup, ikincisini dikkate almayanların dramını, ikincisini fazla ciddiye alıp birincisini boş verenlerin trajedisini yazar. Destanını yazdıkları ise tarihin bellidir: Bunlar, birini diğerine feda etmeksizin, hayatı da rüyayı da dengede götürebilenlerdir. Hayatın gerçekleri ile kendimizi lâyık gördüklerimiz arasında açı farkı olabilir. Aslında bu çok da önemli değildir; önemli olan bizim bu açı farkının ne kadar farkında olduğumuzdur. Fark etmek çünkü bir hazırlık sürecine giden ilk adımdır. Fark etmek, fark kadar bir çaba göstermek gerektiğini görmek demektir. Görmek ise yönelmeyi getirir. İlk adım yönelmenin ardından gelir. Son adımı getiren her süreç ise ilk adımla başlamıştır. Eğer bir yola yönelmiş, hatta adımlarımızı atmaya başlamışsak, bir şeylerin farkına varmışız demektir. Neyin farkında olduğumuzu sürekli hatırda tutmamız niye ve nereye doğru gittiğimizin bilincini hiç yitirmemezi sağlar. Niye ve nereye doğru adım attığımızı unuttuğumuz zamanlarda neyin farkında olduğumuzu bize yeniden hatırlatacak olanlar aynı yolda beraber yürüdüğümüz dostlarımızdır. Dostlarımız aynı rüyaların peşinden gittiğimiz, ne var ki hayatın gerçekleri ile başkasına değil kendilerine uyandığımız yoldaşlarımızdır. Zaten kendileri ile hem rüya gördüğümüz hem de uyanık olduğumuz için dostlarımızdırlar ya onlar. Rüyalarımızın peşinden gitmemizin garantisi, gerçeklerin acılığı ile yüzleştiğimizde dostlarımıza uy(an)maktan geçer. Dostlarımız, rüyalarımızın da, hayatımızın da teminatıdırlar. O yüzden dostsuz yürünmez. GENÇ’in rüyası beraber yürüdükleri için hep böyle bir dost olmak... Lutfetsin Rabbimiz.

***

Gazete bayilerini etkin kullanamama sıkıntısı, bu kanaldan yaptığımız dağıtımı sonlandırmamıza neden oldu. Abone olmak, artık bize ulaşmanın en salim ve sağlam yolu. Bir de N-T, Pozitif gibi seçkin kitapçılar var tabii. Dergimizi bulabileceğiniz bu tür kitapçıların listesini önümüzdeki sayılarda yayınlayacağız. Ricamız, dergimize ulaşamadığınız zaman pes etmemeniz. Bize yazın, kızın ama bizi kendinizden mahrum etmeyin. :)

***

Hediyeli abone kampanyamız 31 Ocak itibarıyla sona ermiş bulunuyor. Kampanyamız süresince bizimle canla başla çalışan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Yaptıkları abonelerin karşılığında vaat ettiğimiz ekstra hediyeleri en kısa zamanda kendilerine ulaştıracağız. Kendileri ile –imkânı ve vakti olanlar tabii- Kayseri’de, senenin son GENÇ gecesinde beraber olmayı ve hediyelerini orada takdim etmeyi umuyoruz.

***

Kampanyanın sona ermesi yeni seneye yönelik kampanya çalışmalarımızın başlaması demek. İlk yapacağımız belli: Dergimizin muhtevası başta olmak üzere, verdiğimiz hediyelerden düzenlediğimiz GENÇ gecelerine kadar yapıp ettiğimiz her şeyi, daha doğrusu bütün bir seneyi değerlendirmek. Çok basit bir soru ile yapacağız bunu: Ne umduk, ne bulduk? Bu soru, bir sonraki adımımızı da belirleyebilecek bir soru: Ne ummalı ve umduğumuza nasıl ermeliyiz? Bu noktada sizlerden gelecek tekliflere açık olduğumuzu bilmenizi isteriz. Örneğin ne tür faaliyetler düzenleyelim, ne tür hediyeler verelim? Bu ve benzeri konuları bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Gelecek sayıda buluşmak temennisiyle Allah’a emanet olunuz.


Mehmet Lütfi Arslan'ın Yazısı.