A. Yasin Demirci

Aile içi ilişkilerdeki yıpranış su sıralar Ortadoğu ülkelerinin gündeminde önemli bir yer tutmaya başladı. Çünkü Arap dünyasındaki boşanma oranlarındaki dikkat çekici artış artık Batı dünyası ile yarışacak konuma gelmiş durumda. Merkezi istatistik kurumu (CAPMAS) verilerine göre Mısır’da her altı dakikada bir çift boşanıyor. Diğer bir ifadeyle yılda yasal olarak 88 bin boşanma gerçekleşiyor. Söz konusu araştırmaya göre Mısır’da her gün ülke genelindeki özel mahkemeler tarafından 240 boşanma davası görülüyor. Çiftlerin üçte birinden fazlası, yani yüzde 34’ü evliliklerinin ilk yılında boşanıyor ve yüzde 12,5’i de ikinci yılda boşanıyor. Boşanmanın her geçen gün arttığı 76 milyon nüfuslu Mısır’da mevcut durumda dul 2,5 milyon kadın bulunuyor.

Benzeri durum Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerinde de görülüyor. Son yıllarda Suudi Arabistan’da boşanma oranları %20’den %60’lara çıkmış.

Boşanmaların yoğun bir şekilde artmasının nedenlerini araştıran Mısırlı bir enstitü oldukça enteresan sonuçlara ulaşmış. Enstitünün ulaştığı sonuçlar içinden en dikkat çekici olanı ise televizyon ile boşanma hadiseleri arasındaki ilişki.

Enstitünün araştırmasına göre tv yayınlarındaki yozlaşma, Arap toplumlarındaki aile yapısına büyük darbe vurmaya başladı. Özellikle mantar gibi çoğalan müzik kanallarındaki fütursuzluğun bu yapının bozulmasında önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

Enstitü, boşanma hadisesinin bu denli artmasının nedenleri arasında gösterilen önemli bir nedeni ise müzik kliplerinde güzel mankenlerin kullanılmasını gösteriyor. Söz konusu kliplerden etkilenen erkekler hanımlarını beğenmemeye başlıyor. Mankenler ile evdeki hanımını mukayeseye gidince aile için huzursuzluğun başladığı ifade ediliyor.

Enstitü başkanı Dr. İzzet Kerim, Arap televizyon kanallarındaki bozulmayı şu çarpıcı istatistikle vurguluyor: “Artık batı televizyonlarında olduğu gibi Arap dünyasında da TV reklamlarında kadınlar %90 oranında cinsel obje olarak kullanılıyor. Kadının şahsiyetinin ön plana çıkartılma oranı ise sadece %8. Genel ahlak kurallarını ihlal etme oranı ise %80’lere ulaşmış durumda.”


GENÇ'ın Yazısı.