Wikipedia ve wikia’nın (arama motoru) kurucusu Jimmy Wales, Altivi’nin (www.altivi.com) yaptığı bir organizasyonla Türkiye’ye geldi. Blogcuların epey sevdiği bir isim(miş) Jimmy Wales. Zaten toplantıdan oldukça memnun ayrıldıkları da bloglardaki yazılardan çok net anlaşılıyor. Toplantı Esma Sultan yalısında gerçekleşti.

Devletşah’ın izlenimlerinden birkaç not aktaralım biz de:

“Wikipedia Alexa‘ya göre dünyanın en çok ziyaret edilen 8. sitesiymiş. Ama ilgisini çeken asıl konu, Wikipedia’nın İran’da 14. sırada olması. Muhafazakar olarak bilinen İran’da kısıtlamaların olmaması ve bu kadar ziyaret edilmesine şaşırdığını söyledi.

Wikipedia’da İngilizce içerik bütün içeriğin 1/3′ü kadarmış. Afrikaans dilinde 8000 içerik/makale olduğunu, şu sıralarda en önem verdiği şeyin Afrika ülkelerinde yaygınlaşmak olduğunu söyledi. Güney Afrika’da bir üniversitede “Wikipedia Akademisi” kurulmuş. Burada öğrencilerin toplanıp içerik üretmeleri sağlanıyormuş. Afrika dillerindeki içeriği arttırmakla ilgili bir proje bu.

Wikipedia için en önemli konunun tarafsızlık olduğunu defalarca tekrar eden Wales, buna örnek olarak İsrail- Filistin makalelerini verdi.

Konuşmasında bloglardan da bahsetti. Gönüllü yazarların, blogcuların yapamayacağı bazı şeyler olduğundan, bu nedenle gazetelerin her zaman yerlerini koruyacağını söyledi. Tabi ki bunu tarafsız olabilen gazeteler için söylüyordu. Örnek olarak savaş muhabirliğini verdi. Hiçbir gönüllü sadece gidip savaşı yazmaz. Bir taraf oldukları için yazarlar.

“Biz yazarlara güveniyoruz. Wikipedia bu güven üzerine kurulu.” ifadesi de bence konuşmanın en önemli ikinci cümlesiydi.

Bir başka soru ile şaşırtıcı ve düşündürücü 12 cevabını aldık. Soru “Wikipedia’da kaç kişi çalışıyor?”du.”

Video-Wiki

Wikipedia Vakfı web video editörü Kaltura ile ortaklaşa video-wiki servisine başladı. Bir nevi YouTube + Wikipedia karışımı olan bu yeni servisle birden fazla kişi beraber bir video oluşturabiliyor. İsterseniz varolan bir videoya görsel, ses, ve başka video ekleyip videoyu geliştirebiliyorsunuz veya isterseniz kendi video-wikinizi başlatabiliyorsunuz. Yani artık sadece wiki makalelerini değil videoları da ortaklaşa hazırlayabiliyor olacağız. Daha geniş bilgi şu adreste:

http://www.dugumkume.org/video-wiki-cikti/

Türk Blog Yazarları Toplandı

12 Ocak günü Türk Blog Yazarları Toplantısı’nın beşincisi gerçekleşti. Mekan Taxim Hill Oteli, Pera 3 salonu. Spam bloglar, internetteki içerik hırsızlığı, bloglardan para kazanmak, blogların gelişimi ve blogseverlerin bir araya gelmesi gibi konular görüşüldü. Toplantının görüntüleri GoMedia.tv’den izlenebiliyor.

Haritada mısınız?

http://www.frappr.com/turkoscars

Bloglarınızı harita üzerinde işaretlemenizi sağlayan bir proje var bu adreste. Ocak 2008 itibariyle, 340.000 kez görüntülenmiş ve 1000`den fazla üyesi var bu Türk blog yazarlarının haritasının. Siz de bu haritada yerinizi işaretlemek istiyorsanız “join”e tıklayın ve açılan kutulara cinsiyet, isim, e-mail, fotoğraf ve mesajınızı girerek “add” tuşuna basın.

Bloglarınızda Form Kullanma ve Bilgi Saklama


Blog ziyaretçilerinizin istediğiniz bir konuda görüşlerini almak için anket yapmak istiyorsunuz fakat kodlama bilmiyorsunuz. Sorun değil. Aşağıdaki adrete blogunuzda nasıl bir form oluşturabileceğiniz detaylı olarak anlatılıyor. İstediğiniz formu oluşturabileceğiniz gibi, kullanıcılardan gelen bilgileri de kaydedebileceksiniz.

http://www.bildirgec.org/yazi/form-olusturma-ve-veri-saklama

Biz de Buradayız

www.islamigenclik.net
Şimdilik daha çok videolar üzerinden hizmet veren bir site. www.maveraforum.com Yukarıdaki sitenin forum olarak hizmet veren bölümü. İki sitede de ilk önce aynı arayüzle karşılaşmak pek de iyi değil. Belki sitelerden birbirine geçiş için daha kısa bir yol -sadece bir link- denense daha iyi olabilir.


GENÇ'ın Yazısı.