Kayseri’deki Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde dünyanın onlarca ülkesinden yüzlerce öğrenci öğrenim görüyor!

Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi belki de Türkiye’nin en ilginç okulu olma özelliğini taşıyor. Dünyanın birçok yerinden gelen öğrenciler bu okulda hep birlikte eğitim görüyor. Özellikle Afrika kökenli öğrenciler çok dikkat çekiyor. Kara Kıta’nın kara çocukları, ilim ve  bilim adamı olmanın temelini Türkiye’de atıyorlar.

Kayseri’nin birinci, Türkiye’nin üçüncü en iyi lisesi!

Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü Hayrettin Şahin “okulumuz Mili Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Diyanet  Vakfı’nın ortak protokolü gereği Türk kültürünü tanıtarak, gönül elçileri ve din adamı yetiştirmek amacıyla 2006–2007 eğitim yılında  hizmete girdi. Afrika, Orta Asya ve Balkan ülkelerinden öğrenciler yoğunlukta” diyor. Kayseri Milli Eğitim Müdürlüğü, il genelindeki tüm okulları kapsayan ‘memnuniyet anketi’ yapmış. Veriler ilginç. Ekip kategorisi değerlendirme sonuçlarına göre en başarılı okulun 92  puan alan Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi olduğu sonucu ortaya çıkmış. Ayrıca ülke çapında yapılan bir ankette de en  başarılı lise ödülünü yine bu kültür ve millet mozaiği okul almış.

Okul, birçok farklı kültürün kaynaşmasına da ciddi katkıda bulunuyor. Onlarca ülkenin kültür çeşnisi, okulun kendi kültür haznesinde  birleşip ortaya gayet güzel işler çıkmış oluyor. Türkiye’deki öğrenciler Şaşki isimli oyunu öğrenirken, birçok farklı ülkeden gelen  öğrenciler âşık oyununu, Anadolu türkülerini öğreniyor.

İlk kez kar gören öğrenciler!

Kayseri’deki bu başarılı ve tatlı lisenin yabancı misafirleri, Türkiye’de güzel ilkler de yaşıyor. Afrika ülkeleri ile Tayland ve  Endonezya’dan gelen öğrenciler, hayatlarında ilk kez kar gördüklerini söylüyorlar. Siyah derilerinin üstünü bembeyaz karlar süslüyor  bu şanslı öğrencilerin…

Kayseri’ye yolu düşen her insanın mutlaka uğraması gereken Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ankara’da düzenlenen  «Eğitimde Kalite Uygulamaları 6. Paylaşım Toplantısında» birincilik ödülü de aldı. Öyle görünüyor ki, bu başarılı lisenin öğretmenleri  ve öğrencileri daha çok güzel işlere imza atacaklar. Darısı diğer liselerimizin başına!


Yavuz Selim Güneş'ın Yazısı.