Asım Gültekin, yazdığının, çizdiğinin ya da düşündüğünün öte tarafta muhakkak karşısına çıkacağına inananların bir nevi Molla Kasım’ıdır. Kendisine Molla Asım diyen yoktur –belki bundan sonra olur- ama dediğine, söylediğine ve gösterdiğine itibar eden çoktur. Editörümüzün ifadesi ile “Herkesi tanıyan ve herkesin tanıdığı adam” Asım Gültekin geçenlerde yeni bir beyaz haberle karşımıza çıktı. “Ee ne var bunda zaten her hafta beyaz haberlerle karşımıza çıkmıyor mu” demeyin zira bu seferki beyaz haberin baş aktörü kendisiydi. Ne mi yaptı? Ulaşabildiği her tarafa haber gönderdi ve Safahat okumaları kampanyası başlattı. Sonra? Sonrasını da öncesini de kendisine sorduk.

Niye Safahat? Niye Mehmet Akif?

Akif`ten iyi memleketim insanını toparlayacak bir şey var mıdır? Kur`an`dır, Hadis-i şeriflerdir Akif dışında milletin itiraz etmeyeceği, edemeyeceği toparlayıcı eserler.

Büyük Akif`i eleştirenler belki yüz binde bir çıkabilir ama düşman olabileceklerin oranı tesettüre karşı olanlardan çok daha düşüktür. Türkiye`de tesettüre yüzde iki, yüzde üç insan karşı çıkıyorsa -daha fazla olmadıklarından adım gibi eminim!- Akif`e karşı çıkanların oranı binde bir bile değil!

Böylesine birleştirici bir büyüğe, bir âkil adama neden daha fazla sağır kalalım? Biliyoruz ki insanlarımız Akif`i seviyorlar ama okumuyorlar da. Kulaktan dolma bir Akif sevgisi var. Bir İstiklal Marşı ve Çanakkale Şehitleri şiirinden, "Zulmü alkışlayamam" şiirinden ibaret değildir Akif!

Ben adı Asım olan biri olarak Akif`i biliyormuş gibi yapmalarından insanların rahatsız oluyorum. İnsanlar artık Akif`i okuduklarında anlayamıyorlar bile. Kelimelerini bile anlayamaz hale düşürülmüş durumdayız! Böyle olmaz! Böyle sevgi olmaz!

Seveceksek dürüstçe, yakışır bir biçimde sevelim!

Nereden geldi bu kampanya aklına?

Cübbelerinin kökeninin neresi, hangi din olduğunu bildiğimiz Rektörler arası kurulun üniversiteye dinin giremeyeceğini açıkladıkları gün geldi. Bir şey yapmalıydık ama bizi anlamak istemeyenlere karşı değil; kendimizin kendimizi daha anlamamıza yarayacak bir şey!

Seni anlamak istemeyene ne yaparsan yap boş. Niye ciddiye alıp muhatabım kabul edeyim birilerini? Biz biz demenin bizi izzet, şeref sahibi yaptığını biliyoruz. Onun dışındaki bizler umurumda değildi. Bu girişimle biz olabilenlere biraz daha "Biz" olalım demek istedim!

Kampanya ne durumda şu anda?

Destek verebilecek kişi ve kurumlarla ilişkimiz sürüyor. Kampanya masraf gerektirmediği için külfetli görünmüyor.

Ne kadar daha sürecek?

Hedefimiz 1000 gruba ulaşmak. 18 Marta kadar bu bin rakamına ulaşmak istiyoruz. Daha fazla sayıda Safahat okuma grubu oluşursa kimseye kızmayız, “niye kurdunuz, tamam işte bin olduk, yeter!” demeyiz. Ama tabii ki okumalarını bitiremeyen gruplar olacaktır mutlaka. Safahat`ı bitirene kadar sürdürürler inşallah.

Bu kampanya vesilesiyle ummadığım insanların Safahat`ı bitirmediğini, hatta şöyle bir kaç yüz sayfa bile okumadığını, hep bir şekilde ihmal ettiğini söylediklerine şahit oldum. Bunu, "iyi ettin de bizi Safahatla buluşturdun, şimdiye kadar ne yalan söyleyelim biliyormuş gibi yapıyorduk. Daha ilk sayfalarda tökezledik ama yılmak yok, bitireceğiz" diyenler oldu, oradan biliyorum.

Hedefin ne, hangi gayeyi güdüyorsun? :)

Allah rızası, daha ne olsun… :)

Dışarıdaki güruh bunu sefahat buluşması anlayıp hücum etmesin?

Artık kim ne kadar dışarıdadır bilemiyorum ama beni daha çok içeridekilerin dışarıya doğru gidişi ilgilendiriyor. Buna bir dur demek lazım. Safahat bunu der!


GENÇ'ın Yazısı.