Mustafa Demirci ile son kitabı hakkında...

Mustafa Demirci gönlünden kopup gelen besteleri ve yorumları ile bildiğimiz bir sanatçı. Albüm çalışmalarının dışında kitapları da bulunan Demirci’nin bugünlerde Yaman Dede üzerine bir kitabı daha çıktı. Yaman Dede, Kayserili bir mühtedi. Bir aşk adamı. Demirci ile “Her şeyden ve candan geçtim. Bir damla su, bir damla gözyaşı idim, denize intikal ettim” diye kendisini ifade eden Yaman Dede’yi anlattığı “Aşkın Sönmeyen Ateşi” kitabı hakkında konuştuk...

Üçüncü kitap dört yıl aradan sonra geldi. Ne kadar sürdü romanı yazmak?

Üç yıl öncesinden planladığım bir çalışmaydı. Ancak kitabın yazılı hale gelmesi yaklaşık bir buçuk yıl gibi bir zaman aldı.

Yaman Dede`nin romanı! Bunu insan daha söylerken heyecanlanıyor. Neden Yaman Dede?!

Yaman Dede`nin hayatı üniversite yıllarımdan beri ilgimi çekmiştir. Özellikle Peygamberimiz için yazdığı meşhur "NAAT" beni çok etkilemişti. Bu aşk dolu mütevazi insanı daha çok kimsenin tanıması gerektiğini düşündüm. Yaman Dede`nin aşk, çile ve ıstırap dolu hayatını bilmek, bana çok şey kazandırdı. Bu ibret dolu hayat öyküsünü okuyucularla paylaşmak gerektiğini düşündüm. Bu yüzden; "Yaman Dede"…

İlerde hangi kitaplar var? Başka romanlar var mı tasarladığınız?

Yazmayı çok seviyorum. Dinleyicilerim benim yazarlık yönümü henüz tanımaya başladı. "Aşkın Sönmeyen Ateşi" kitabımla ilgili de çok olumlu tepkiler alıyorum. Bu beni yazmaya teşvik ediyor. Yeni projelerim var. Henüz zihnimde. Kağıda dökülmesi için zamana ihtiyacım var. Umarım bu uzun sürmez.

Okurlarınızı mı daha çok seviyorsunuz dinleyicilerinizi mi?

Bu; "gözünüzü mü çok seviyorsunuz, Kulağınızı mı?" demek gibi bir şey. Her ikisi de vazgeçilmez. Ben her iki kitleyi de çok önemsiyor ve seviyorum. Bu gerçekten politik bir cevap değil. Bütün içtenliğimle söylüyorum. Okuyucularımla daha çok düşünce iletişimi sağlarken, dinleyicilerimle duygu ağırlıklı, farklı bir iletişim içindeyim. İkisi de çok güzel ve mutluluk verici.

Yeni albüm bekleyelim mi? Ne zamana?

Yeni albüm için eserlerimi biriktiriyorum. Ancak zamanlama bakımından henüz erken olduğu kanaatindeyim. Biraz daha sabır diyorum.

Sizi son ziyaretimde ud çalıyordunuz, başka hangi enstrümanlarla aranız var?

Ud çalıyorum demek için henüz çok erken. İnşallah bu işi tamamlayacağım. Daha sonra başka enstrümanları düşüneceğim. En çok da ney üflemek istiyorum.

Bizim seslerimizin dünyaya açılması gerek miyor mu? Nerelerde konser verdiniz? Nerelerde vereceksiniz?

Elbette gerekiyor. Biz bunu yapıyoruz. Ancak şimdilik yurt dışındaki Türk dinleyicilere hitap ediyoruz. Avrupa`nın bir çok ülkesinde, Amerika`da ve Bosna`da konserler yaptım. Özellikle Avrupa`da yoğun konserlerimiz olacak.

"Gönül hun oldu şevkinden`i bir de sizin bestenizden dinlemeyi istemek hakkımız herhalde artık?

İnşallah. Dua edin. O da olacak.

Teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim, bütün Genç okuyucularına saygılarımla.


Asım Gültekin'ın Yazısı.