Bazı çevrelerce Osmanlı biniciliğinin piri sayılan Sultan Çelebi Mehmet, binicilik sporuna yepyeni bir ivme daha kazandırdı. Binicilik federasyonunun nüvesi de sayılabilecek söz konusu uygulama sayesinde  at severlerin gönlünde sağlam bir yer edinen Çelebi Mehmet’in bundan sonraki icraatları da merakla bekleniyor.

Kimi çevrelerce Osmanlı biniciliğinin piri olarak nitelendirilen Çelebi Mehmet, Türklerin ata sporlarından biri olan biniciliğin kurumsallaşması adına çok önemli bir çalışmaya imza attı. Sultan Çelebi Mehmet, Türk biniciliğini daha sistemli, adeta kulüp mantığı çerçevesinde geliştirmek maksadıyla; daha önce valilik yaptığı Amasya ve Merzifon’dan topladığı usta binicilerle iki cündi bölüğü oluşturdu.

Bu bölüklerin zaman zaman kendi aralarında binicilik müsabakaları yaparak, zamanlar birer spor kulübü özelliği kazandıkları kaydedildi. Merzifonluların lahanayı, Amasyalıların ise bamyayı kulüplerine sembol olarak aldıkları ve bu iki takım arasındaki rekabetin 19. yüzyıla kadar sürdüğü de haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında.

(Günümüzde Çengelköy Polis Müdürlüğü’nün önünde bulunan lahana başlıklı çeşmesinin de Çelebi Mehmet’in başlattığı ezeli rekabetin bir hatırası olduğu sanılıyor. Mermer lahana başlığın, çeşmeye; lahanacıların kazandığı bir müsabaka sonrasında konulmuş olduğu tahmin ediliyor.)


GENÇ'ın Yazısı.