Ruhî durumlarımızı, sosyal ihtiyaçlarımızı dizilere göre şekillendirmek asli vazifemizdir, eğitim ve faaliyetlerimiz dizilerin tahrip gücü ile alakalı olarak değişim gösterse de değişmeyen tek şey popüler kültüre meftun gençlerin her zaman ve mekanda pasif kalabilme yeteneğidir. Pasif olmak en önemli özelliğimizdir.

1- Bu hareketi lise gençliği, üniversite gençliği ve çalışan gençlik bir araya gelerek oluşturmuştur. Koordinasyon ve organizasyon biçimleri dizilerin saatlerine göre değişmekteyse de prime-time hareketin yapılanma sürecini belirlemede rol oynayan zaman birimidir. Zamanın üzerimizden bir anne eli gibi saçlarımızı okşayıp saç rengimizi değiştirmeden geçeceğini umuyor, zamanın sahibi, karz-ı hasen, mukabilindeki benzetmeleri peşinen reddediyoruz.

2- Hareketimiz ahde vefa, aklı selim, adanmışlık, salih amel, ilahi aşk gibi bizi var eden unsurlardan uzaklaşarak potansiyellerimizi eritme, varoluş sebebimizi kaçırma yolunda bizden sonraki nesle bayrak taşıma amaçlıdır. Televizyon karşısında ne kadar sık buluşursak, bayrağı o kadar sıkı kavramış oluruz.

3- Önderlerimiz dizilerin kahramanlarıdır. Onların değerlerimizin ve hassasiyetlerimizin yozlaşmasında gösterdikleri emek yadsınamaz. Bu yüzden onların izinde yürüyerek, onlar gibi severek, gerekirse onlar gibi döverek onların bu manalı vazifelerine katkı sağlamayı bir borç biliriz. Hayatın figüran kadrosunu doldurmak, bizim gibi “seyirci” kulların varacağı nihai noktadır. Bu kadroya layık olacağız boşuna uğraşılmasın.

4- Ruhî durumlarımızı, sosyal ihtiyaçlarımızı dizilere göre şekillendirmek asli vazifemizdir, eğitim ve faaliyetlerimiz dizilerin tahrip gücü ile alakalı olarak değişim gösterse de değişmeyen tek şey popüler kültüre meftun gençlerin her zaman ve mekanda pasif kalabilme yeteneğidir. Pasif olmak en önemli özelliğimizdir.

5- Gençlik dönemleri insanların ideolojilerine ve değerlerine en sıkı ve en sağlam bağlandıkları ve en üretken oldukları yıllardır. Bu bağımlılıktan kurtulmak, etkenlikten edilgenliğe geçmekle mümkündür. Bu yüzden günde dört beş saatimizi hiç kımıldamadan dizi izleyerek geçirerek ve kapitalist yaklaşımların üzerimize boca edeceği kalıpları kapışmadan oturduğumuz yerden alarak onurlu bir yaklaşım sergilediğimizi düşünüyoruz.

6- Dine mesafeli dizilere mesafe koymamız beklenemez. Bizler öğrenme, öğretme ve uygulama alanlarında harcayacağımız vakti okullara havale ediyor, özel yeteneklerimizi, varoluş nedenlerimizi yaşlılığımıza EFT ediyor, kendi özümüzden mesafe mesafe uzaklaşarak yozlaşmış bir dine doğru yol alıyoruz. İşte bu gerçeğin gerçekliğinden kaçınmak için bu harekette varız.

7- Yüce kitabımızın bizi salihlerin ve sıddıkların yoluna çağırdığını biliyoruz. Lakin dizilerin bir sonraki bölümünü merak ettiğimiz için bu yola rötarlı dahil olabilir, kara taş üzerindeki kara karıncanın intikam ve hırs ile bezenmiş filmi çekilinceye kadar bu meselenin ciddiyetini kavramayabiliriz. Bu nokta da her türlü yardıma hareketimiz açıktır. Prime-time dışında veya reklam aralarında bu mevzuyu konuşabileceğimiz zaman dilimleri oluşturmaya çalışıyoruz.

8- Fikri açıdan bizi geliştirebilecek kanaat önderleri, şahsiyetler aramak miskin yapımızla çeliştiği için dizilerin sunduğu basit ve hızlı tüketilebilen modelleri kabullenmemiz olağan hale gelmiştir. Toplumsal nitelik kazanmaya başladığımız bu yıllarda kof bir cinsellik ve fantastik şiddet gösterilerine kapılmamız an meselesidir. Lakin bu tür tehlikeleri “keyif” potasında eritmemiz yine bu gençlik hareketi sayesinde mümkündür. Bu yüzden mesut ve de mesruruz.

9- Bizi muhafazakar insanlar yönetiyor söylemi de bize göre geçersizdir. Bizi bal gibi de dizi karakterleri ve onların bitmek bilmez egoları yönetiyor. Siyasetle ilgimiz de işte bu kadardır.

10- Mağlubiyet dizilerin gölgesi altında küçülürken, karakterler imaj çılgınlığı tentesi altında ayrıntıya dönüşürken; teslimiyeti koltuğa teslim olmaya indirgemiş olabiliriz, tüm dizileri aynı anda izlemenin insanı seme horoz, bön tavuğa çevirdiğini biz de biliyoruz. Selamete ermemiz için lütfen bize dua edin. Dua edin ki tüm güzel filmler aynı güne denk gelmesin.

11- İş bu bildirge dizili gençlik hareketinin umuma takdimidir. Günde beş saat dizi izleyen genç arkadaşlar otomatikman tek tipleşerek harekete dahil olurlar. Tek sorun bu hareketin harekete geçmesi halinde olacaktır. Şimdilik gençlerin üçlü koltuktan, ergonomik kanepeden ve cips kasesinden ayrılmaları mümkün görünmediği için hareket sıhhatli bir şekilde durduğu yerde ilerlemektedir.

12- Ülkenin en büyük gençlik hareketi olma yolunda ilerlerken bizi yalnız bırakmayan ve katkılar sunan medya elemanlarına, popüler kültür ikonlarına, durmaksızın yenisi üretilen rol-modellere, kültür dayatmacılarına teşekkür ederiz. Sayenizde kendini kaybederek bizi bulan genç sayısı ivedilikle artmaktadır.


Ayşegül Genç'ın Yazısı.