Zehra Aydoğdu

Yapılan araştırmalar Türkiye’de TV izleme alışkanlığının günde ortalama 4 saat 17 dakika ile birçok ülkenin üzerinde yer aldığını göstermektedir. Ülkemizde 17 yaşına kadar çocukların yaklaşık 60.000 cinayet, ölüm ya da yaralama sahnesi izledikleri belirlenmiştir. Bu da bize gösteriyor ki, genç ve çocukların ruhen sağlıklı yetişebilmelerinde, karşılarında çokça vakit harcadıkları televizyonun, esasında medyanın temizliği, birinci dereceden ehemmiyet arz ediyor.

Bu bağlamda son dönemlerde oldukça yankı bulan bir sosyal sorumluluk projesinden söz etmek istiyorum. İstanbul Kadın ve Kadın Kuruluşları Derneği’nin (İKADDER) öncülük ettiği, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile de protokolü imzalanan ‘Aile Odaklı Medya İzleme ve Değerlendirme Projesi’, ‘temiz medya temiz toplum’ ilkesini benimseyerek farklı şehirlerdeki sivil oluşumlarla da irtibata geçip ziyaretlerde bulunuyor ve bu bilincin kazanılmasını amaçlıyor.

Projeye dahil olmayı arzulayanların izleyeceği yol şöyle;

Grup olarak projeye katılmak isteyenler için:

1-) Sorumluluk bilinci taşıyan 7 kişiyle grubunuzu oluşturun.

2-) Aranızdan interneti en iyi kullanan bir arkadaşınızı Grup Sorumlusu olarak seçin. Aile ve aile bireylerine özellikle çocuklar ve gençlere her ay için faydalı veya zararlı olarak belirlediğiniz 2 program belirleyin.

3-) Bu belirlemede Ailemiz Projesi web portalındaki (http://www.ailemizprojesi.org/) uzman görüşlerinden faydalanabilirsiniz.

4-) Size sunulan “AİLEMİZ-P Birey Rehberi”ndeki dilekçe örneklerini, tepki vereceğiniz her program için ayrı ayrı doldurun.

5-) İlgililere dilekçenizle aşağıdaki yollardan biri ile, mümkünse grubunuzun üyeleri ile aynı ay içinde ulaşın.

6-) Dilekçelerinizin bir nüshası da grup sorumlunuzun dosyasında bulunmalı. Sizden gelen bilgileri STK’ya, o da Proje Koordinatörlüğü’ne iletecektir.

Böylece tüm bu süreçte AİLEMİZ-P web portalı üzerindeki anketlere katılarak televizyon yayınlarıyla ilgili görüşlerinizi paylaşın.

Birey olarak destek vermek istiyorsanız: Henüz 7 kişilik grubunuzu oluşturamadıysanız, beklemeyin. Yukarıdaki adımlardan yararlanarak rehberde örneği verilen dilekçelerinizi yetkililere ulaştırın. Bu gayretiniz medyada değerlerimize saygılı aile ve aile bireylerine yönelik olumlu yayınları artıracak, zararlı yayınların azalmasına ise katkı sağlayacaktır.

Siz de sesinizin yalnızca konu-komşu arasında, tepkilerinizin sadece oturma odanızda kalmasını istemiyorsanız, bu veya bu tür bir projede görev alabilir, temiz bir toplum için kişisel sorumluluğunuzu yerine getirebilirsiniz. Üstelik, televizyon seyretmekten çok daha kısa bir zaman dilimi ayırarak.


GENÇ'ın Yazısı.